Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Porady sprzętowo-handlowe
marcinator
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: marcinator »

fujitsu siemens amilo li 1720 i ubuntu 7.04 działa wszytsko idealnie, bez problemu zaraz po instalacji tak jak by ubuntu było stworzone do tego lapa.
Awatar użytkownika
apito
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 09 lut 2007, 19:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: apito »

Bzyk pisze:Acer Extensa 5220

Działa wszystko czego na codzień używam (obydwie sieci, czytnik SD, dźwięk, grafa (wliczając 3D support), nagrywarka). Działają też klawisze z Fn (regulacja głośności, jasność ekranu, wyłączenie touchpada itp) a także ten 4ro kierunkowy klawisz pod touchpadem. Jeszcze nie zrobiłem przycisków szybkiego uruchamiania (oprócz 'mail' który działa od razu).
Ano właśnie to 'od razu' to nie tak do końca, bo trzeba zainstalować moduł 'acer_acpi', który trzeba sobie wpierw skompilować. Dopiero od tej pory działa WIFI i parę rzeczy. Poza tym chwalę sobie. No i trick z bcm43xx_fwcutter... Ale jest OK. :)
Może kolega podzieli się ze mną wiedzą. U mnie nie działają słuchawki ani mikrofon.
Mam tego laptopa i chciałbym go szybko doprowadzić do stanu używalności.
Z wi-fi jeszcze się nie bawiłem. W tej chwili chcę się dowiedzieć jak zrobić aby ubuntu widziało mikrofon i słuchawki.
|Acer Ex5220 | CM 530 1,73GHz | 2GB RAM | X3100 | BCM94311MCG|

http://knb.uek.krakow.pl
przemekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 07 wrz 2007, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: przemekk »

Hp 6720s - Ubuntu 7.10 - bez większych problemów. Grafika, dźwięk, LAN i WiFi. Nie działa wstrzymywanie systemu - wiesza się po wejściu w ten stan. Hibernacja działa wolno - więc jak mówi mój znajomy "nie działa" ;)
Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: Bzyk »

@apito: No jak pisałem, uruchamiam sukcesywnie to, co mi jest najbardziej potrzebne w stronę tego czego potrzebuję najmniej. Akurat słuchawki i mikrofon są na szarym końcu... ;) Cała sprawa się zdeczka dodatkowo opóźni, bo zdecydowałem się na wersję 64bit (czyli od wczoraj mam świeży system).
Teraz pracuję nad wydłużeniem pracy na baterii, czyli nieco zabawy z jajem, blacklistowanie zbędnych modułów (dźwięk, pcmcia, expresscard, firewire, LAN), niektóre tricki z HAL (np. automount) itd. Potem konfiguracja dodatkowych guzików na lapie i próba uruchomienia modułu Bluetooth (co chyba jest awykonalne).

EDIT: Jako, że mnie zaciekawił problem słuchawek postanowiłem nadać mu najwyższy priorytet. ;) Wpierw znalazłem stery u Realteka i nawet dobrze poszło. Do resetu... Potem dźwięku nie było w ogóle... Potem update ALSA i też nic. DMESG coś pisał, że nie może załadować modułu snd_hda_intel bo nie... Wziąłem się za skonfigurowanie jaja od zera. Włączyłem przy okazji HDA Intel, który nie był włączony (jako moduł). Po resecie dźwięk wrócił w starej postaci (dwa suwaki w mixerze). Ponowiłem update ALSA wg tego tutoriala. Reset. Teraz mam pięć suwaków na wyjściu, cztery na wejściu i przełącznik źródła. Słuchawki włączają się same po wpięciu w gniazdo (głośniki się wyłączają) a mikrofonu nie wiem jak sprawdzić... :)
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
Awatar użytkownika
Shin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 03 kwie 2007, 12:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Shin »

Witam

Od miesiąca używam lapka ACER Aspire 9410Z na Ubuntu 7.05 ... i jak dotąd nie zauważyłem żadnych problemów . Używam go przede wszystkim do internetu i na szczęście nie miałem z jego ustawieniem kłopotów ... połączenie sieciowe zostało od razu wykryte , zarówno poprzez LAN jaki i USB ( modem Motorola SB4100E - Chello ) . Jak dotą nie testowałem jeszcze czytnika kart ... ani nie usiłowałem uruchimić kamerki bo jest mi zbędna ;-) .
Grafika jaka w nim siedzi to GeForce Go 7300 128 MB ... więc wizualnie wszystko działa O. K.


Próbowałem zainstalować na nim Kubuntu 7.05 ale niestety komputer zaczął na tym systemiku świrować :sad: nie wiem dlaczego ale były jakieś zwiechy , przekłamania w wyświetlaniu grafiki ... a szkoda , może w kolejnej wersji wszystko będzie już działać jak trza ;-) Mam nadzieje ...


PS. Przetestowałem czytnik kart ... musze powiedzieć że działa idealnie :grin:
Ubuntu 8.04 LTS + Acer Aspire 9410z = Zestaw jak marzenie :-)
gooru2
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 21 mar 2007, 19:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: gooru2 »

do mnie przyjezdza za 2 dni dell vostro 1500. ciekawi mnie ile mnie czeka zabawy. choc nie powinno byc niemal wcale. w koncu dell i ubuntu calkiem sie lubia. mial juz ktos doswiadczenia z tym sprzetem. przypuszczam, ze najwiecej zabawy bedzie z kamerka i karta graficzna ( biore 8600 M ). reszta to sprzet standardowy z grubsza.
choc jesli sie nie powiedzie to bede bral compala fl90 a tu podobno trzeba sie troche gimnastykowac :)
trylik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2006, 10:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Post autor: trylik »

moj traf to IBM X40

kubuntu jest po prostu boski

to jest lapek bez napedu wiec zainstalowalem z zewnetrzengo CD podlaczonego do USB

po instalacji 7.04 zrobilemmu update do 7.10 i ...

jak na razie wszystko działa idealnie

= suspend to RAM
= suspend to disk
= klawisze regulacji glosnosci
= wifi
= klawisze funkcyjne (sleep, hibernate,wifi on/off)
= jest nawet glx ! i chodzi pieknie compiz
= bateria trzyma przy zmniejszonej predkosci zegara i sciszonym ekranie 5h 36m a bateria jest uzywana :)
= nic sie nie grzeje nic nie halasuje
= dziala wbudowany czytnik kart SD

jak na razie nie testowalem jeszcze:
= zewnetrznych monitorow
= mikrofonu
= dockingu
= bluetooth
= modem (aczkolwiek zainstalowal 7.10 sterowniki)

ale ogolnie rzecz biorac po tym jak zniszczylem sobie swojego asusa jestem zachwycony

wszystko dziala :)
--
IBM X40 full working out of thebox :)
slither
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 28 kwie 2007, 19:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: slither »

U mnie Acerek TravelMate 4200.
Śmiga na Ubuntu od wersji 6.06 po 7.04 (aktualnie).

Mam Wi-Fi i pełną obsługę klawiszy specjalnych na klawiaturze. Pomimo braków w karcie graficznej (mam tylko GMA 915) berylek chodzi płynnie. Hibernacja działała wcześniej, ale teraz mam 1GB RAM i "tylko" 300MB SWAP, więc trudno, by działała. Mikrofon działa bez problemu (zarówno wbudowany, jak i podpięty)
seb2k6

Post autor: seb2k6 »

Witam ;)

Czy ktoś testował Ubuntu z lapkiem Toshiba A200 1M5 ? Zastanawiam sie czy nie zmienić fabrycznej Visty na linuxa ;) Tylko nie wiem jak tam później będzie z wifi, bluetoothem, czytnikiem kart itp... Na dniach postaram się sam spróbować ale jakby ktoś miał jakieś doświadczenia to chętnie posłucham :)

Pozdrawiam.
kamel607
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 12 kwie 2006, 17:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Post autor: kamel607 »

ThinkPad T61 (nh36vpb) .

#Ubuntu 7.10 RC 64bit

kamel@t61-nh36vpb:~$ uname -a
Linux t61-nh36vpb 2.6.22-14-generic #1 SMP Wed Oct 10 05:28:36 GMT 2007 x86_64 GNU/Linux

kamel@t61-nh36vpb:~$ glxinfo | grep rendering
direct rendering: Yes

& dźwięk jest OK
& czytnik kart OK
& klawisze głośności OK
& USB OK
& Trackpoint i Touchpad OK

Nie sprawdzałem :

WIFI i modemu
Ile trzyma bateria (dopiero się ładuje)
bluetooth
Numer jeden roku dla mnie Kate Moss
zabrał bym ją na melanż i poszedł w sztos
"wtedy życie pędzi jak poemat
trzeba tylko znaleźć dobry temat".
Awatar użytkownika
yen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 07 wrz 2007, 21:34
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: yen »

Hej;)
Ja teraz mam Dell Latitude C510 i chodzi pięknie- choc czasem ma zwiechy ale to przez wiekowość mojego sprzętu;D
teraz zamierzam zmienić sprzęcik na Thosiba Satellite A200-1MD i oczywiście zostac dalej przy Ubuntu;) myślicie ze wybór takiego laptopka to dobry pomysł??
ewentualnie jakich problemów mogę sie spodziewać??
Kabhi Khusi Kabhie Gham
Awatar użytkownika
MateuszP
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 09 cze 2006, 21:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: MateuszP »

Moja znajoma zamierza kupić laptopa koło 3 tys. zł, ale namówiłem ją żeby bez Windowsa, tylko Ubuntu zainstalować.

Jednak jaki laptop wybrać, żeby:
czytnik kart pamięci chodził, kamerka 1,3Mpix, Bluetooth i karta Wi-Fi ??

Czy do takiego laptopa uda się podłączyć internet przez modem UMTS, HSDPA ?? Albo podłączyć komórkę do laptopa i korzystać za pomocą niej z internetu. Znalazły by sie sterowniki ?
sensibel32
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 21 paź 2007, 23:01
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: sensibel32 »

Bzyk,
Ano właśnie to 'od razu' to nie tak do końca, bo trzeba zainstalować moduł 'acer_acpi', który trzeba sobie wpierw skompilować. Dopiero od tej pory działa WIFI i parę rzeczy. Poza tym chwalę sobie. No i trick z bcm43xx_fwcutter... Ale jest OK. :)

co to jest ta acer_acpi????bcm43xx_fwcutter???? z czym to się je, i w jaki sposób to zainstalowac mam straszne wlasnie problemki z tym acerkiem 5220 :shu3:
Rodzyn
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 04 mar 2007, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Rodzyn »

Witajcie

Po nowym roku prawdopodobnie będę mieć laptopa (Czekam aby ceny się ustabilizowały po świętach) i szukam laptopa do 3500 złotych. Jak widzę wszystkie laptopy nadają się pod Ubuntu. Ale mam takie pytanie co do zintegrowanej karty graficznej intela. Trochę przeszukałem po necie o sterach do intela i mi się wydaje, że są z nią problemy. Nie wiem jak to jest w praktyce czy ktoś używa z Was linuxa z tą kartą zintegrowaną czy lepiej szukać jakiegoś laptopa z kartą Nvidia (Ogólnie są droższe)
Pracę inżynierska czas zacząć pisać
bruus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Post autor: bruus »

MateuszP pisze:Moja znajoma zamierza kupić laptopa koło 3 tys. zł, ale namówiłem ją żeby bez Windowsa, tylko Ubuntu zainstalować.

Jednak jaki laptop wybrać, żeby:
czytnik kart pamięci chodził, kamerka 1,3Mpix, Bluetooth i karta Wi-Fi ??

Czy do takiego laptopa uda się podłączyć internet przez modem UMTS, HSDPA ?? Albo podłączyć komórkę do laptopa i korzystać za pomocą niej z internetu. Znalazły by sie sterowniki ?
Ja mogę powiedzieć od siebie ze moja MAXDATA działa idealnie pod Ubuntu.
Ma wbudowane wifi, karta HSDPA z Orange i blue tez działa
Pozdrawiam,
Bruus
______________
linux user # 550204
Awatar użytkownika
goomior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 44
Rejestracja: 04 sie 2005, 12:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Post autor: goomior »

Ecześniej napisałem iż na laptopie Toshiba Tecra A8 nie działa Bluetooth. Otóż działa i zawsze działał. Trzeba go tylko włączyć :shu3: Jak niby miałem na to wpaść? Otóż jakby ktoś miał problemy z uruchomieniem Bluetooth na laptopie Toshiba, polecam:

Kod: Zaznacz cały

sudo toshset bluetooth on
Działa jak marzenie. Co do czytnika kart SD, to w 7.10 dalej nie działa, mimo iż bug był zgłoszony miesiące temu. Suspend działa, ale trzeba czekać około 5 minut po wydaniu polecenia uśpienia, co również jest zgłoszone jako bug od wersji co najmniej 6.10 :neutral: Jeśli zatem chodzi o wsparcie laptopów Toshiba, to Ubuntu jest daleko w tyle za np. SuSE.
Pozdrawiam.
Krzysztof Wyszyński
Awatar użytkownika
ubuproblem
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 169
Rejestracja: 30 lip 2007, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: ubuproblem »

Czy ma ktoś Asusa F3T ?? Jak na nim Ubuntu by działało i coby trzebabyło doinstalowywać?
tomiUSM
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2007, 21:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: tomiUSM »

slither pisze:U mnie Acerek TravelMate 4200.
Śmiga na Ubuntu od wersji 6.06 po 7.04 (aktualnie).

Mam Wi-Fi i pełną obsługę klawiszy specjalnych na klawiaturze. Pomimo braków w karcie graficznej (mam tylko GMA 915) berylek chodzi płynnie. Hibernacja działała wcześniej, ale teraz mam 1GB RAM i "tylko" 300MB SWAP, więc trudno, by działała. Mikrofon działa bez problemu (zarówno wbudowany, jak i podpięty)

HIbernacja zależy do RAM-u i miejsca na SWAP? Nie wiedziałem. Jaka jest między tym wszystkim zależność? Przy 1GB ramu ile trzeba przeznaczyć na swap, żeby hibernacja działała prawidłowo? Mi czasami działa, a czasem nie, więc może mam za mało na swap?

Dodam, że mam acera travelmate 4500, na nim ubuntu 7.10. Działa wifi, klawisze funkcyjne, LAN, czytnik kart SD, dvd, uruchamia się kostka cf. Nie świecą się natomiast 2 diody z przodu lapka, ale działają (np. włączanie/wyłączanie wifi: można to sprawdzić w konsoli wpisując iwconfig).
NIe wiem jak firewire, pcmcia, s-video.

I też jestem ciekawy co to jest to acer_acpi:)
prawdapunk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: prawdapunk »

Nie ma czegoś takiego jak a dużo pamięci swap - górny limit wynosi 512 mb i więcej (nawet przy 2,3,4 gb pamięci) nie powinno się przeznaczać na pamięć Swap. Z resztą obecnie taką wartość przyjmuje się niemal zawsze, nawet przy mniejszej ilości pamięci ram.

Jeżeli chodzi o laptopy dobrze pracujące pod Ubuntu, to np. Acer 5920g → działa wszystko po za sprzętową regulacją głośności (w sensie, że rolka wbudowana w lapku do regulacji, nie działa).
Rodzyn
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 04 mar 2007, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Post autor: Rodzyn »

Witajcie czy najnowsze modele Toshiby jak A200 czy A215 dobrze nadają się pod Ubuntu? Z góry dziękuje
Pracę inżynierska czas zacząć pisać
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości