Skrót do katalogu na niezamontowanej partycji - montowanie bez hasła

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Skrót do katalogu na niezamontowanej partycji - montowanie bez hasła

Post autor: emstrang »

Witam.

Korzystam z KDE. W Dolphin, po kliknięciu na jedną z pozycji w panelu Urządzenia, jest ona montowana i mam dostęp do katalogów. Działają także utworzone do nich skróty. Jeśli Urządzenie zostanie odpięte te skróty przestają działać.

Chcę utworzyć skrypt montujący daną partycję ntfs (w fstab dodałem potrzebny wpis),

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda5       /mnt/Dane    ntfs-3g rw,nosuid,nodev,noexec,noatime,noauto,uid=suncez,gid=suncez,locale=pl_PL.utf8   0       0
a następnie otwierający wybrany katalog w Dolphin. Nie potrafię pominąć konieczności podania hasła przy montowaniu.
Próbuję skorzystać z sudoers jednak nie potrafię utworzyć poprawnego wpisu. Wiem, że nie chodzi tylko o poprawną składnię, ale i pozycję w pliku.

Niegdyś, pod Debianem, wykorzystałem sudoers do umożliwienia zamknięcia systemu z pilota poprzez irexec

Kod: Zaznacz cały

# zamykanie systemu z lirc
%irexec	ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/halt
Teraz nawet nie jestem pewien co tak naprawdę montuje zasób ntfs.
Przypuszczam, że można to też rozwiązać w inny sposób, skoro w Dolphin wystarczy tylko kliknąć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2049
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Skrót do katalogu na niezamontowanej partycji - montowanie bez hasła

Post autor: kobrawerde »

Serwer: LinuxMint/ubuntu 22.04/HWE kernel(baremetal)-/FTP-Vsftpd/Kodi/Jellyfin/iptv-dvb-t2/etc.
CPU: Intel N100 / RAM: 64GB DDR5
Storage: Lexar NM620 2TB M.2 - X2
Mobo: MiniPC (Topton X6C )
Laptop: Lenovo Legion 5 Pro 16ITH6H /Ram32GB/ssd500GB/ssd1TB
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Skrót do katalogu na niezamontowanej partycji - montowanie bez hasła

Post autor: emstrang »

Dziękuję Ci za odpowiedź. Z wpisem w sudoers poradziłem sobie na tyle, że dla mego użytkownika działa mount i umount bez potrzeby podawania hasła.

Kod: Zaznacz cały

%suncez ALL=NOPASSWD: /bin/mount
%suncez ALL=NOPASSWD: /bin/umount
Co do jego poprawności nie mam pojęcia. Do tego wpis w fstab, np.

Kod: Zaznacz cały

UUID=4028C2A128C29576 /home/suncez/media/Dane   ntfs-3g    rw,noatime,noauto,uid=1000,gid=1000,locale=pl_PL.utf8    0       0
A sam skryp... Jeśli chciałbym używać kilku skryptów dla otwierania różnych lokalizacji, to tak na szybko, musiałbym zawrzeć w nim sprawdzanie warunku czy dana partycja jest już zamontowana czy nie. Trochę to wszystko robi się "ciężkie".

Szukałem informacji jak samo KDE mogło by obsłużyć taką funkcjonalność - otwieranie różnych zamontowanych/niezamontowanych lokalizacji w menedżerze plików - i póki co nie jest to dla mnie czytelne. Ale zamierzam nad tym popracować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2049
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Skrót do katalogu na niezamontowanej partycji - montowanie bez hasła

Post autor: kobrawerde »

Troszkę to dziwne u mnie na Mincie ( Ubuntu 22.04 ) który używam jak serwer mam np. partycje na której jest jeden duży plik zaszyfrowany i muszę go potem podmontować w programie i odszyfrować. O ile pamiętam jak umieściłem odpowiednie wpisy w pliku fstab i pod-montowałem do jakiegoś tam folderu to już nie musiałem wchodząc podawać hasła admina. np (ale to dla ext4 nie dla ntfs)

Kod: Zaznacz cały

 UUID=xxxxxxxxxxxxxxxxxxx    /media/user/ssd-2t  ext4    errors=remount-ro 0       1
a nie wystarczy w ntfs tak

Kod: Zaznacz cały

/dev/sdb2   /my_mount_point_folder  ntfs    rw  0   0
lub

Kod: Zaznacz cały

UUID=xxxxxxxxxxx                      /mnt/NTFS/Games      ntfs         uid=1000,gid=1000        0 0
No chyba że są to uroki systemu KDE ? a jam mam cinnamon-a ...
a może problem z uprawnieniami (np. nazwa użytkownika : user )

Kod: Zaznacz cały

sudo chown user:user /home/suncez/media/Dane
KDE-plasma / Dolphin pyta o hasło do montowania/odmontowywania partycji
bo takie wpisywanie w sudoers brak wpisywania hasła przez jakiś program ...to raczej szukanie kłopotów . Ale czasem i tak trzeba :mrgreen:
Serwer: LinuxMint/ubuntu 22.04/HWE kernel(baremetal)-/FTP-Vsftpd/Kodi/Jellyfin/iptv-dvb-t2/etc.
CPU: Intel N100 / RAM: 64GB DDR5
Storage: Lexar NM620 2TB M.2 - X2
Mobo: MiniPC (Topton X6C )
Laptop: Lenovo Legion 5 Pro 16ITH6H /Ram32GB/ssd500GB/ssd1TB
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Skrót do katalogu na niezamontowanej partycji - montowanie bez hasła

Post autor: emstrang »

Wpis w fstab zawiera opcję noauto - dlatego partycja nie jest montowana przy starcie systemu. Po jej usunięciu jest montowana i działają utworzone skróty do folderów.
Takie rozwiązanie właściwie załatwia sprawę. Tyle, że ... Jak pisałem, w Dolphin w panelu urządzenia mam widok i dostęp do wszystkich partycji. W fstab nie ma dotyczących części z nich wpisów. A wystarczy kliknąć ikonę by system podpiął zasób. Pomyślałem więc: dlaczego w podobny sposób nie miałby działać skrót/aktywator/cokolwiek? Zamiast uruchamiać Dolphin, klikać partycję i dalej iść do katalogu, od razu kliknąć skrót do celu.
Jestem świadom, że moja wiedza o użytkowaniu systemu, jaką miałem niegdyś wyparowała przez czas korzystania z Windows, a także stała się częściowo nieaktualna. Wkurza mnie to. Od czasu do czasu staram się rozruszać szare komórki. Dziękuję za linki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość