1 komputer + 2 dyski + 4 systemy [SOLVED]

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

1 komputer + 2 dyski + 4 systemy [SOLVED]

Post autor: barja »

Z przyczyn natury obiektywnej mam:
1/ Jedną maszyną.
2/ dwa dyski, każdy ATA (kilkuletnie). Jeden - mój, drugi córki z innego komputera.
3/ na każdym jest XP + Ubuntu (na moim 9.04, na córki 8.10)
Pytanie:
Czy jest techniczna możliwość używania tych dysków w jakiś ludzki sposób bez przepinania za każdym razem? Czy ten obcy dysk ruszy w moim komputerze? To znaczy, czy systemy się nie zbuntują?
Ubuntu 16.04 64 Gnome,
Acer Aspire ES15, 4 GB RAM, Intel HD Cherryview
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: 1 komputer + 2 dyski + 4 systemy

Post autor: ionash. »

Podepnij oba dyski (pamiętaj o zworkologii: master - slave, ewentualnie cable select, ale ta konfiguracja czasem stwarza problemy), ustaw w biosie, z którego dysku jako pierwszego ma być uruchamiany system (proponuję ten, który należy do córki, przynajmniej ona będzie miała z głowy :) ). Gdy będziesz chciała uruchomić system z drugiego dysku, wciśnij podczas POST klawisz wyboru nośnika, z którego komputer ma być uruchamiany (dla płyt Asusa to jest F8; gdzieniegdzie F12 - jeśli żaden z nich, sprawdź w instrukcji płyty) - to wszystko.
To, co jest na drugim dysku, będzie w "Miejsca" - jakbyś chciała zamontować, wystarczy kliknąć.
Zawsze tak robię testując wydania niestabilne - instaluję na odrębnym dysku a potem spinam razem i włączam w miarę potrzeb przy użyciu F8.
W porównaniu z przepinaniem dysków to żadna uciążliwość.
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: 1 komputer + 2 dyski + 4 systemy

Post autor: barja »

Dziękuję za przepis, wieczorkiem postaram sie przetestować. Dla ścisłości: dlaczego radzisz jako master dać obcy dysk? Zapomniałam napisać, a może to jest ważne - dysk córki pochodzi z innej całkiem płyty głównej, inny chipset (tam był Via, ja mam nVidia - o ile dobrze pamietam).
Ubuntu 16.04 64 Gnome,
Acer Aspire ES15, 4 GB RAM, Intel HD Cherryview
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: 1 komputer + 2 dyski + 4 systemy

Post autor: ionash. »

To, który dysk będzie ustawiony jako master, a który jako slave, nie ma znaczenia. Chodziło mi o ustawienie w opcjach biosu, który nośnik będzie przeszukiwany jako pierwszy pod kątem możliwości uruchomienia komputera (CD, dysk nr 1, dysk nr 2, pendrive itd). Jeśli ustawisz dysk córki jako pierwszy do sprawdzenia, to nie będzie musiała wciskać tego F8 - Ty owszem.
Aha, jeśli nie planujesz aktualizacji Ubuntu córki, a swoje Ubuntu masz na partycjach ext4, to nie będzie miała dostępu do Twoich linuksowych partycji.
Jeśli chodzi o Windowsa, to trzeba będzie doinstalować sterowniki Twojej płyty głównej do systemu na drugim dysku. W przypadku Ubuntu pewnie będzie bezboleśnie, bez konieczności żadnych modyfikacji.
Awatar użytkownika
Gasiu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 243
Rejestracja: 07 sie 2006, 10:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: 1 komputer + 2 dyski + 4 systemy

Post autor: Gasiu »

Skoro działają cztery systemy na tym komputerku przy przepinaniu kabelków to może po prostu dopisz do Swojego Gruba systemy córki i będziecie sobie wybierać przy bootowaniu... Sposób podany wyżej wydaje się jakby mniej elegancki ;P
Pozdrawiam!
Gasiu
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: 1 komputer + 2 dyski + 4 systemy

Post autor: Singel »

Gasiu pisze:Skoro działają cztery systemy na tym komputerku przy przepinaniu kabelków to może po prostu dopisz do Swojego Gruba systemy córki i będziecie sobie wybierać przy bootowaniu... Sposób podany wyżej wydaje się jakby mniej elegancki ;P
jest tylko jedno ale...,a mianowicie,sa to niezalezne dyski.Każdy ma soją MBR i partycję podstawową, na której jest winda
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
dawidgarus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 418
Rejestracja: 09 lut 2007, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: 1 komputer + 2 dyski + 4 systemy

Post autor: dawidgarus »

w ustawieniach gruba masz dopisać hd1,n zamiast hd0,n dla drugiego dysku...
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: 1 komputer + 2 dyski + 4 systemy

Post autor: barja »

Dziękuję wszystkim, tak jak pisałam, wieczorem test. Jak pod Linuksem dodać drugi dysk - to wiem, ale nie o to chodzi, ,bo one są niezależne, jak zauważyliście słusznie i nigdy nie były używane na jednym komputerze.
Na szczęście, moje Ubuntu pozostało na ext3, tak więc powinno zobaczyć wszystko, co trzeba. Nie bardzo zależy nam na trwałym użytkowaniu w ten sposób maszyny, trzeba dostać się do tego, ściągnąć dane i zrobić porządek w postacji formatu drugiego dysku i korzystania z niego w dowolny sposób, chyba, że faktycznie okaże się to takie proste, wtedy zostawimy to w spokoju i każda będzie miała swoją "przestrzeń".
Oczywiście - po teście napiszę, czym sie to skończyło...

Gwoli zakończenia tematu:
O dziwo, działa, to znaczy podpiety mam swój dysk w dziwny sposób (ale już tak było od zawsze), to znaczy nie jest on zwyczajnie do IDE wpięty, tylko cienką, czerwoną tasmą do wejścia SATA (a dysk, jak wół pisze, że jest ATA). Córki dysk jest podpięty na taśmie do IDE razem z nagrywarką, niestety. Pracować sie na tym układzie nie da, ale dane pozbierać można. Moje Ubuntu bardzo ładnie się otworzyło, córki 8.04 - w trybie "bezpiecznym" (inna karta graficzna). Później zobaczymy, jak XP-eki sie pootwierają. Mam tylko pewien kłopot: ja widzę ze swojego Ubuntu zawartość dysku córki, natomiast z jej Ubuntu widać dysk (np, mój Home), ale zawartości - nie pokazuje. Dyski jako takie są widoczne pod obydwoma systemami.
Serdeczne dzięki za pomoc!
Ubuntu 16.04 64 Gnome,
Acer Aspire ES15, 4 GB RAM, Intel HD Cherryview
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości