Ubuntu i partycja RECOVERY

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Mafo1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Mafo1 »

Witam wszystkich.

Mam pytanie.
Otrzymałem służbowego netbooka ACER ASPIRE ONE z Windowsem XP (dysk HDD 80gb).

Wczesniej używałem Ubuntu i bardzo mi przypadł do gustu, chciałbym używać go również na acerze.

Na dysku jest partycja recovery i obawiam się, że botloader GRUB może ją uszkodzić (z tego co się orientowałem instaluje się on przed recovery, a nie przed windowsem XP.

W tej chwili po zmiejszeniu dysku C i partycjonowaniu dysku mam taki układ:

sda1 - recovery
sda2 - windows xp

i później 3 dyski logiczne w partycje rozszerzonej (2 z nich planuję na linuxa - system i home).
Do netbooka nie dostałem płytki z XP - wszystko jest na recovery.

Czy można zrobić, aby ubuntu postawił GRUBA po partycji recovery ?
Awatar użytkownika
ulek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2009, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: ulek »

Z tego co się ja orientuję to GRUB domyślnie instaluje się w sd0.
ArchLinux | DWM
Mafo1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Mafo1 »

Własnie..... i z tego powodu obawiam się o partycje recovery. Czytałem, iż może się ona uszkodzić a szkoda by było. Teoretycznie zgrałem instalkę (katalog i386) ale w acerze aspire one oprócz systemu w partycji recovery jest works (nawet fajny) oraz 60-cio dniowy office 2007 oraz sterowniki.
bike123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2009, 15:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: bike123 »

Obczaj czy w Xp jest jakieś narzędzie do zrobienia kopii zapasowej.
nagraj kopie na CD.

Tak przynajmniej było to opisane w przypadku Visty.
Ew. skontaktuj się z wsparciem technicznym Acera.
Mafo1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Mafo1 »

Właśnie nie ma. Jest aplikacja acer erecovery managment ale ze względu na to, iż netbook nie ma napędu program nie ma żadnej opcji zgrania partycji na dysk. Sprzedawca rozprowadza system tylko na partycji i usunięcie jej jest winą użytkownika. Ponowne zgranie partycji jest możliwe tylko w przypadku awarii dysku przy reklamacji - tak gdzieś przez google doczytałem. Podobno northon gost coś może w tym temacie zrobić, ale nie próbowałem......

Kończąc temat. Trzeba będzie chyba zaryzykować ;) - i będzie wszystko wiadomo..

Gdyby ktoś już to robił to proszę o informację, czy po zainstalowaniu Ubuntu na tym netboku z poziomu biosu można zapuścić ponownie instalację windowsa xp z partycji recovery (skrót chyba alt-F10 przy starcie biosu).

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ulek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2009, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: ulek »

Nie powinno być problemu jeśli będziesz ostrożny przy partycjonowaniu. :-)
ArchLinux | DWM
Awatar użytkownika
ravalent
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 22 sty 2009, 18:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: ravalent »

miałem podobną sytuację tyle tylko, że z win vista, i poszło bez problemu. Pzdr
Mafo1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Mafo1 »

Informuję zainteresowanych, że wszystko poszło bezproblemowo. GRUB rozpoznał nawet partycję recovery i wypisał w swoim menu (można zapuścić instalkę z recovery wybierając partycję z gruba).
Ogólnie zainstalowałem ubuntu MID 9.04 - bardzo ciekawe te nowe menu (można włączyć właśnie takie lub tradycyjny pulpit).
Mafo1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Mafo1 »

Jednak po dokładnym sprawdzeniu muszę przekazać jedną ważną sprawę.

Ubuntu pracuje świetnie na acer aspire one, windows xp róznież nie wykazuje błedów po instalacji. Partycja recovery nie została naruszona i GRUP pozwala postawić na nowo system XP (widzi instalator zawarty w recowery).

Jednak po ponownym zainstalowaniu windowsa z ukrytej partycji GRUB zostaje nietknięty !!

Niby to dobrze, bo linux dalej chodzi, ale ....... nie mozna się juz po takiej operacji rozstać z UBUNTU. Po sformatowaniu partycji z linuksem GRUB już nie wystartuje.
Dementor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 07 sie 2007, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Dementor »

Po sformatowaniu partycji z linuksem GRUB już nie wystartuje - prawda.
Jednak aby przywrócić bootowanie XP wystarczy uruchomić konsolę odzyskiwania XP z płyty bądź pendrive i wpisać dwie komendy: fixboot i fixmbr
Mafo1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Mafo1 »

Wszystko się zgadza z jednym małym ale.

standardowy botloader w acer aspire one ma włączona opcję ładowania partycji recovery spod kombinacji klawiszy alt-f10.

Jeżeli zrobie tak jak piszesz nie będę mógł uruchomić instalki xp w momencie, gdy np. ten padnie.

Ogólnie - niestety - w acer aspire one jak raz zainstalujesz linuksa to z nim musisz być ;)

Jest jeszcze możliwośc o której zapomniałem wcześniej - np. grub na pendrive lub innej partycji (chyba teoretycznie możliwe)

Temat uważam za zamknięty - pozdrawiam.
Awatar użytkownika
sibul
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 318
Rejestracja: 16 paź 2007, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: sibul »

Mafo1 pisze:
Ogólnie - niestety - w acer aspire one jak raz zainstalujesz linuksa to z nim musisz być ;)
Głupoty gadasz. Poza tym czego się boisz normalnie instalujesz GRUBa i on nie uszkadza recovery jej nie ruszaj nie będzie problemu. Wywal później tylko z menu.lst wpis z recovery zeby go tam nie było i po sprawie, jeśli chcesz wywalić linuksa na acerze to poprostu go wywal i za pomocą np, super grub disk przywróć master boot record z partycji windows i po sprawie.
OS X 10.8.3
Mafo1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: Mafo1 »

Nie da się przywrócić tak prostro oryginalnego mbr z włączona kombinacją alt-f10 (aby był tylko windows). Chodzi o uruchamianie instalki bez startu windowsa.

.... przynajmniej ja nie potrafiłem.... piszę cały czas o konkretnym sprzęcie - ACER ASPIRE ONE

MOże nie do końca się rozumiemy..... chodzi mi o sytuację sprzed instalacji windowsa, czyli dysk tylko z systemem windows i z mbr na którym startuje recowery po wciśnięciu zaraz po starcie biosu kombinacji alt-f10 (acer aspire one to beznapędowiec).

.... na google znalazłem jakieś skomplikowane operacje mogące przywrócić oryginalny mbr, ale trzeba umieć wyedytować zawartość recovery i odpowiednio skompilować zawarte w niej pliki.

Sama instalacja windowsa nic nie da - każdy inny system nie ma w mbr alt-f10 a instalowany z recovery nie nadpisuje mbr.
przemo00o
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 01 lip 2008, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: przemo00o »

wlasnie u mnie sie tak stalo, ze win xp mi padl w tej chwili proboje odzyskac partycje recovery, bo nie wiem jakim cudem usunalem ja dzis podczas instalacji wnoego ubuntu ;/ mam nadzieje, ze jak przywroce partycje to bede mogl naprawic windowsa bo gdy teraz chce go uruchomic to wyskuje blad : "Brak pliku HAL.DLL" sprawdzilem, plik tam jest wiec problem musi byc gdzies indziej, moze jakies pomysly?
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: namok »

Tematów z plikiem 'hall.dll' jest sporo w sieci. Zacznij od tego:http://www.searchengines.pl/Nie-mozna-u ... 98313.html. Dodatkowo (a może najpierw) ściągnij na Pulpit Boot Info Script. W terminalu wpisz:

Kod: Zaznacz cały

sudo bash ~/Pulpit/boot_info_script*.sh
Skrypt utworzy na Pulpicie plik "RESULTS.txt" który dołącz do następnego postu. Jeśli partycja recovery jest na dysku to skrypt powinien ją znaleźć.
przemo00o
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 01 lip 2008, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: przemo00o »

Tylko jak nagrac ten RC.iso na pendrive, bo przypominam ze mamy do czynienia z netbookiem.
przemo00o
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 01 lip 2008, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: przemo00o »

Dodam ze teraz w grubie mam ubuntu i loader tej partycji recovery(ukryty pod loaderem od visty). ale windowsa XP juz nie ma.
Załączniki
RESULTS.txt
(8.4 KiB) Pobrany 79 razy
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: namok »

przemo00o pisze:Tylko jak nagrac ten RC.iso na pendrive, bo przypominam ze mamy do czynienia z netbookiem.
Od razu należało to napisać. Tu jest opisana instalacja Xp z USB. Uprzedzając pytanie o płytę instalacyjną i działający XP: ściągnij z sieci lub pożycz od kolegi ;).
przemo00o
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 01 lip 2008, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i partycja RECOVERY

Post autor: przemo00o »

hmm, ale mam dane XP na dysku, tylko w GRUBie nie pokazuje mi sie na liscie? moze da sie jakos dodac? liczylem na instalacje z USB ytlko problem jest taki, ze nie mam zapisanego klucza oryginalnego, a ten z tylu sie wytarl ;/

nie chce tracic danych z dysku na ktorym jest windows.

EDIT:
SAm to zrobilem :] PO odzyskaniu danych z partycji recovery, oddalem do GRUB linijke z WINDOWS XP, restart i dziala ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości