Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Grafika, film, dźwięk.
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Post autor: zet120 »

Witam.
Czy w Ubuntu istnieje możliwość odtwarzania filmu BluRay z folderu BDMV znajdującego się na dysku twardym.
Szukam na forum informacji na ten temat, ale bez większych sukcesów.
Awatar użytkownika
frklin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 891
Rejestracja: 13 gru 2007, 04:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86
Lokalizacja: WLKP
Kontakt:

Odp: Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Post autor: frklin »

DO WYGRANIA TRZY ROUTERY WWW.NIBYBLOG.PL/KONKURS
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Post autor: zet120 »

Choć za moich szkolnych czasów nauczano innego języka to dziękuję za linka.:)
Przestudiowałem i sprawa nie wygląda zbyt różowo.
O ile np. VLC potrafi czytać z folderu to zupełnie nie rozumie struktury plików składających się na płytkę ( folder BDMV) BluRay i zaczyna odtwarzać pierwszy napotkany plik, który zna.
Najczęściej jest to plik z właściwym filmem z folderu Stream (m2ts)
Niestety, ale takie zachowanie programu pomija MENU filmu i ogranicza proces nawigacji.
niemniej to już coś.
Ciekaw jestem opini innych użytkowników, czy ktoś już próbował?
slee
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 25 maja 2009, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Post autor: slee »

Czy coś się zmienilło w temacie odtwarzania filmów bluray na Ubuntu? Przewertowałem temat z linka, ale mój angielski nie jest najlepszy i niewiele zrozumialem. Domyśliłem się że potrzebny jest patch kernela i programik w javie DumpHD zeby zripować film na dysk. Czy nie ma możliwości odtwarzania bezpośrednio z płyty? Jak, krok po kroku, zmusić Ubuntu do współpracy z bluray-em? Tj. zainstalować patcha, uruchomić DumpHD i na czym odtwarzać zripowany materiał.
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Post autor: dk75 »

patch kernela nie jest potrzebny już od 8.04 - system UDF już jest w najnowszej potrafiącej czytać Blu-ray wersji w kernelu ( wcześniej była starsza wersja nie czytająca Blu-ray czy płytek DVD nagranych w nowszej wersji )

Co do dekyrptowania - jest jeszcze gorzej. Nowe dyski są tak zabezpieczane, że nie ma wolnego, darmowego, nie pod Windows oprogramowania które pozwala odkodować te filmy. Pozostaje Windows i "AnyDVD HD" lub "DVDFab HD Decrypter" lub darmowy "BluRayBerry" ( ale nie wiadomo co z najnowszymi płytkami ).

Co do odtwarzania: o menu i innych dodatkach zapomnij. Jedyne co to można sam strumień z filmem odtworzyć ale tu przydaje się albo potężny komputer z procesorem co najmniej 3GHz albo karta nVidia z VDPAU i najnowszymi odtwarzaczami kompilowanymi ręcznie z najnowszych źródeł MPlayer, Xine, MythTV lub gotowa paczka XBMC ( ale tylko z SVN-PPA ma obsługę dekodowania sprzętowego teraz a jest to night-build czyli w trakcie tworzenia, beta ).
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
slee
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 25 maja 2009, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Post autor: slee »

Z DumpHD dałem sobie już spokój wczoraj. Przeprosilem się na chwilę z windą i zrzuciłem płytki na dysk za pomocą AnyDVD. W sumie to udalo mi się też dojść jak odtważać materiał za pomocą VLC i Mplayera ale są problemy z dzwiękiem, tj. w Mplaerze jest tylko stereo, w VLC wprawdzie idzie DTS i Dolby Digital, ale za groma nie moge zmienic sciezki dzwiękowej np na polską, nie wspominając juz o wczytaniu napisów. XBMC wogule sobie nie radzi. Pozostaje mi narazie przerobić sobie filmy do mkv, albo czekać na nowe XBMC. P.s. sprzet mam odpowiedni, bo karta z VDPAU i procek 5400+
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Odtwarzanie Blu-Ray na Ubuntu

Post autor: dk75 »

Jak już napisałem MPlayera trzeba sobie samemu skompilować z SVN - jest wtedy VDPAU i odtwarzanie sprzętowe na karcie, jest też możliwość odpowiedniego ustawienia dźwięku wielokanałowego ( ale wszystko ręcznie - automatem to tylko stereo będzie ).

XBMC też ma specjalną stronę PPA z której można instalować Synapticem ( jest podany wpis jaki trzeba dodać do repo ) - i tu są dwa rodzaje PPA: regularne w którym XBMC nie ma jeszcze wspomagania sprzętowego i SVN w którym VDPAU jest.

Ale co byś nie zrobił to menu nie będzie ani w MPlayer, ani w VLC, ani w XBMC ani w żadnym programie pod Linuxa.
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości