NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
sllih
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2007, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: sllih »

Osoby posiadające wykupioną w temacie usugłę i modem proszę o podanie, czy udało Wam się skonfigurować połączenie z Internetem wyłącznie przez edycję ustawień NetworkManagera.

Dlaczego NetworkManager? Jeżeli Era, Heyah, Idea, iPlus, Orange i Polkomtel są domyślnie skonfigurowane i teoretycznie powinny działać prosto z pudełka, to dlaczego nie Play? Zastanawiam się wobec tego, czy nie możnaby zmodyfikować którejś z wymienionych konfiguracji pod kątem Play i wspomnianego modemu. Zdaje mi się to najbardziej metodycznym sposobem konfiguracji połączenia w porównaniu z instalacją dodaktowych programów lub edycją plików konfiguracjnych, które opisano już na tym forum.

Niestety sam nie posiadam wykupionej usługi i modemu, a wpis niniejszy kieruję w imieniu tzw. zwłykłego użytkownika, który, skoro już musi, wolałby wyklikać całą konfigurację. Niemniej jestem otwarty na inne, zautomatyzowane rozwiązania.

Liczę, że głos zabiorą posiadacze wspominanej usługi i sprzętu. Z góry dziękuję za pomoc i dołączam pozdrowienia.
korrado
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2008, 14:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: korrado »

sllih pisze:wolałby wyklikać całą konfigurację. Niemniej jestem otwarty na inne, zautomatyzowane rozwiązania.
Wygodnie wyklikać E169 można w tym programie
sllih
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2007, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: sllih »

Ubuntu 9.04, modem Huawei E169

Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę NetworkManagera i wybieramy z menu kontekstowego opcję Modyfikuj połączenia.... Ukaże się okno, w którym należy wybrać kartę Komórkowe, a w niej przycisk Dodaj. W dodatkowym oknie postępujemy według ukazującym się w nim instrukcji, wybierając zdefiniowaną opcję "Play Online".

Dzięki temu na liście połączeń ukaże się w końcu połączenie "Play Online". Po jego wybraniu naciskamy przycisk Edycja. W pokazanym nam oknie wybieramy kartę Ustawienia IPv4, a na niej obieramy metodę Automatycznie (PPP), tylko adresy, po czym wprowadzamy numery serwerów DNS: "89.108.195.20, 89.108.195.21".

Ponadto możemy się upewnić, że opcja Łączenie automatyczne została zaznaczona, aby połączenie było ustanawiane zaraz po uruchomieniu komputera.

Ubuntu 8.10, modem Huawei E169 i E220

Podaję rozwiązanie na podstawie wpisu użytkownika sthoo.

Po podłączeniu system sam powinien wykryć sprzęt. Jeżeli nie pojawi się okno konfiguracji nowego, komórkowego polącznia, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę NetworkManagera (dwa czarne monitorki w prawym górnym roku ekranu obok zegara), wybieramy Modyfikuj połączenia... > zakładka Komórkowe > przyciks Dodaj, z listy wybieramy "iPlus", a potem przycisk Dalej, Zastosuj. Następnie zaznaczamy utworzone połączenie, klikamy "Edycja", zmieniamy nazwę na "Play Online" i wpisujemy kolejno:

Zakładka "Komórkowe""

Numer: *99#
Nazwa użytkownika i hasło: pozostawiamy puste
APN: internet
Sieć, PIN, PUK zostawiamy puste, jeżeli potrzebujemy PIN to wpisujemy.

Zakładka Protokół Sieciowy PPP:

Zaznaczamy "Używane uwierzytelnienie" i wszystkie poniżej (PAP, CHAP, MSCHAP, MSCHAPv2, EAP)
Kompresja: zaznaczamy "Dopuszczalna komresja danych BSD", "... Deflate", "... TCP header"

Zakładka Ustawienia IPv4:

Metoda: Automatycznie (PPP), tylko adresy
Serwery DNS: 89.108.195.20, 89.108.195.21

Na samym górze okienka można zaznaczyć też opcję "Łączenie automatyczne", żeby połączenie było nawiązywane automatycznie.

Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę NetworkManagare i z menu kontekstowego wybieramy skonfigurowane przed chwilą połączenie. Odtąd powinno działać.

=============

Kiedy jest ustanownione połączenie i jesteś pewien, że działa:

otwierasz terminal i wpisujesz:

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/resolv.conf
Powinna pokazać się zawartość pliku z następującymi DNS-ami: 89.108.195.20, 89.108.195.21
Jeżeli tak jest, można zablokować plik przed modyfikacją (która mogłaby nastąpić po restarcie systemu), poniższym poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo chattr +i /etc/resolv.conf
Jeśli coś pójdzie nie tak i chcemy zrezygnować z całej procedury, blokadę zawsze można zdjąć poleceniem

Kod: Zaznacz cały

sudo chattr -i /etc/resolv.conf
Jeżeli nie ma właściwych numrerów DNS, można samodzielnie wyedytować plik poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/resolv.conf
i wkleić do niego taką zawartość:

Kod: Zaznacz cały

# Generated by NetworkManager
nameserver 89.108.195.20
nameserver 89.108.195.21
Potem należy koniecznie zapisać plik i zablokować przed zapisem poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo chattr +i /etc/resolv.conf
=============

Może występować jeszcze taki problem, iż połączeni zadziała tylko wówczas, gdy modem zostanie podłączony; nie zadziała natomiast, jeśli w czasie uruchamiania systemu znajdował się już w porcie USB. Jeżeli ktoś i na to zna radę, proszę się nią podzielić.
Awatar użytkownika
terpsy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: terpsy »

sllih pisze:

Może występować jeszcze taki problem, iż połączeni zadziała tylko wówczas, gdy modem zostanie podłączony; nie zadziała natomiast, jeśli w czasie uruchamiania systemu znajdował się już w porcie USB. Jeżeli ktoś i na to zna radę, proszę się nią podzielić.


Dziękuję za tę ostatnia wskazówkę :) rzeczywiście, mimo właściwej konfiguracji net zaczął działać dopiero, gdy podłączyłam modem PO uruchomieniu systemu; Co ciekawe, przy kolejnych uruchomieniach wszystko działało bez problemu nawet jeśli modem był podłączony już podczas uruchamiania ubuntu :)
Cieniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 109
Rejestracja: 14 cze 2007, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E220 na U 8.10

Post autor: Cieniek »

Z powodzeniem użyłem powyższych wskazówek do uruchomienia Play Online z modemem Huawei E220. Można "zuniwersalnić" temat wątku.

Niemniej jest jedno ale. Dlaczego Network Manager ignoruje wpisane DNSy
silih pisze:Zakładka Ustawienia IPv4:

Metoda: Automatycznie (PPP), tylko adresy
Serwery DNS: 89.108.195.20, 89.108.195.21
i dopiero po uzyskaniu połączenia zmiana w (prawie) pustym pliku resolv.conf, ręcznie na

Kod: Zaznacz cały

# Generated by NetworkManager
nameserver 89.108.195.20
nameserver 89.108.195.21
powoduje zadziałanie rozpoznawania nazw serwerów?
Nie chciałbym robić tego pliku na stałe, gdyż używam różnych "internetów" (a więc i DNSów) na tym komputerze.
davj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 71
Rejestracja: 12 kwie 2007, 17:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: davj »

sllih jesteś wielki! Mam E220. Po pierwsze pomogło wyciągnięcie i włożenie kabla modemu do USB, po drugie polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/resolv.conf
po którym pokazało mi inne DNSy niż te wpisane w NM, po wpisaniu poprawnych DNSów w pliku resolv.conf i zapisie go wszystko działa. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dadix3
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 21 lut 2009, 10:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: dadix3 »

ustawienia działają WIELKIE DZIĘKI
mam modem Huawei e169 Playa
Pozdrawiam
twistered
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 11 mar 2008, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Architektura: x86_64

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: twistered »

A możecie mi podpowiedzieć jak skonfigurować sieć pod e160 na U7.10 bez NM i dostępu do sieci? Założyłem osobny wątek dotyczący tej kwestii, ale widać poza sugestią o upgrade nic więcej wymyślić się nie dało. A ja w tym momencie nie mogę przejść na 8.10 bo nie mam sieci.
Chyba da się to jakoś skonfigurować ręcznie...

twistered
Fazer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 05 mar 2008, 18:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: Fazer »

twistered pisze:A możecie mi podpowiedzieć jak skonfigurować sieć pod e160 na U7.10 bez NM i dostępu do sieci? Założyłem osobny wątek dotyczący tej kwestii, ale widać poza sugestią o upgrade nic więcej wymyślić się nie dało. A ja w tym momencie nie mogę przejść na 8.10 bo nie mam sieci.
Chyba da się to jakoś skonfigurować ręcznie...

twistered
Mnie się udało skonfigurować Playa z E220, używając wvdial.

Wpisz to do /etc/wvdial.conf

Kod: Zaznacz cały

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 57600
Init1 = ATH
Init2 = ATE1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Dial Command = ATD
Phone = *99#
Stupid mode = yes
Username = "blank"
Password = "blank"
Następnie wstaw wvdial do autostartu (System -> Preferencje -> Sesje, polecenie wvdial). I tyle.

Poza tym, nie potrzebujesz sieci, by upgrade'ować Ubuntu. Wystarczy płyta cd. Albo dwie (8.04 i 8.10).
Sputnik_Wwa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 107
Rejestracja: 08 mar 2009, 23:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: Sputnik_Wwa »

sllih pisze:Podaję rozwiązanie na podstawie wpisu użytkownika sthoo.

Po podłączeniu system sam powinien wykryć sprzęt. Jeżeli nie pojawi się okno konfiguracji nowego, komórkowego polącznia, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę NetworkManagera (dwa czarne monitorki w prawym górnym roku ekranu obok zegara), wybieramy Modyfikuj połączenia... > zakładka Komórkowe > przyciks Dodaj, z listy wybieramy "iPlus", a potem przycisk Dalej, Zastosuj. Następnie zaznaczamy utworzone połączenie, klikamy "Edycja", zmieniamy nazwę na "Play Online" i wpisujemy kolejno:

Zakładka "Komórkowe""

Numer: *99#
Nazwa użytkownika i hasło: pozostawiamy puste
APN: internet
Sieć, PIN, PUK zostawiamy puste, jeżeli potrzebujemy PIN to wpisujemy.

Zakładka Protokół Sieciowy PPP:

Zaznaczamy "Używane uwierzytelnienie" i wszystkie poniżej (PAP, CHAP, MSCHAP, MSCHAPv2, EAP)
Kompresja: zaznaczamy "Dopuszczalna komresja danych BSD", "... Deflate", "... TCP header"

Zakładka Ustawienia IPv4:

Metoda: Automatycznie (PPP), tylko adresy
Serwery DNS: 89.108.195.20, 89.108.195.21

Na samym górze okienka można zaznaczyć też opcję "Łączenie automatyczne", żeby połączenie było nawiązywane automatycznie.

Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę NetworkManagare i z menu kontekstowego wybieramy skonfigurowane przed chwilą połączenie. Odtąd powinno działać.

=============

Kiedy jest ustanownione połączenie i jesteś pewien, że działa:

otwierasz terminal i wpisujesz:

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/resolv.conf
Powinna pokazać się zawartość pliku z następującymi DNS-ami: 89.108.195.20, 89.108.195.21
Jeżeli tak jest, można zablokować plik przed modyfikacją (która mogłaby nastąpić po restarcie systemu), poniższym poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo chattr +i /etc/resolv.conf
Jeśli coś pójdzie nie tak i chcemy zrezygnować z całej procedury, blokadę zawsze można zdjąć poleceniem

Kod: Zaznacz cały

sudo chattr -i /etc/resolv.conf
Jeżeli nie ma właściwych numrerów DNS, można samodzielnie wyedytować plik poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/resolv.conf
i wkleić do niego taką zawartość:

Kod: Zaznacz cały

# Generated by NetworkManager
nameserver 89.108.195.20
nameserver 89.108.195.21
Potem należy koniecznie zapisać plik i zablokować przed zapisem poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo chattr +i /etc/resolv.conf
=============

Może występować jeszcze taki problem, iż połączeni zadziała tylko wówczas, gdy modem zostanie podłączony; nie zadziała natomiast, jeśli w czasie uruchamiania systemu znajdował się już w porcie USB. Jeżeli ktoś i na to zna radę, proszę się nią podzielić.
Hej,
mam taki problem, za każdym razem niestety jak chce skorzystać z neta z PLAY muszę wstukać DNS'y w resolv.conf, a jak próbuję zablokować plik przed nadpisywaniem to dostaje taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

chattr: Operation not supported podczas odczytu flag /etc/resolv.conf
jawojx

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: jawojx »

Nie blokuj (to i tak działa tylko na systemach plików ext2 i 3 ) tylko zrób tak jak napisałem tu w punkcje numer 17 .
Sputnik_Wwa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 107
Rejestracja: 08 mar 2009, 23:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: Sputnik_Wwa »

Dzięki za dobrą radę :) działa pięknie i wspaniale :) Teraz już tylko mi brakuje d3d w virtualbox ^^
grzegorz1966
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2008, 14:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: grzegorz1966 »

Także posiadam modem Hauwei 169 i chciałbym podpowiedzieć inny sposób na otrzymanie prawidłowych adresów DNS. Propozycja aby blokować nadpisywanie pliku resolv.conf przez Network Manager-a jest skuteczna ale nieelegancka (chyba, że ktoś świadomie nie chce korzystać z DNS operatora Play).

W pliku /etc/ppp/option po zwiększeniu liczby np. do 15 ( ipcp-max-failure 15 ) następuje pobierania adresów DNS od operatora, co widać w szczegółach połączenia. Ciekawe jest, że w moim ubuntu 8.1 domyślnie widnieje taki tekst:

# Set the maximum number of IPCP configure-NAKs returned before starting
# to send configure-Rejects instead to <n> (default 10).
# ipcp-max-failure <n>

Jednak po odblokowaniu opcji i wpisaniu 10 (co powinno wywoływać parametr domyślny) też prawidłowo pobieram DNS. Najniższa wartość parametru przy którym adresy pobierały się prawidłowo to 8.
Awatar użytkownika
Marsjanin.TK
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: NetworkManager z Play Online i modemem Huawei E169 na U 8.10

Post autor: Marsjanin.TK »

sllih pisze:Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę NetworkManagare i z menu kontekstowego wybieramy skonfigurowane przed chwilą połączenie.
Witam. Mam modem E160 i Ubuntu 8.10.

Nic takiego mi się w tym menu nie pojawia.
Modem działa z programem global3g oraz pod WinXP.
Network Manager, choć modem rozpoznaje, nie chce z nim działać.

Jeśli wpiszę błędny APN, łączenie nie następuje. Jeśli wpiszę poprawny, dioda zaświeca się na dłuższą chwilę na jasnoniebisko, jakby modem chciał się zalogować, po czym wyskakuje dymek "Polączenie sieciowe rozłączone" i tyle.

Próbować uruchomić mogę też tylko zmieniając jakiś parametr połączenia, przy zaznaczonej opcji "łączenie automatyczne", bo nigdzie indziej się nie pojawia opcja wybrania połączenia ani nazwa urządzenia.
--
Pozdrawiam,
Marsjanin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 109 gości