Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Grafika, film, dźwięk.
themindcrusher
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: themindcrusher »

Witam, mam taki malutki problem. jestem jeszcze poczatkującym użytkownikiem ubuntu, ale jakoś badziej podoba mi się zabawa w konsoli :) I chodzi o to, że pod tą konsolą nie potrafię odpalic filmu używając "mplayer'a", przetrzepałem forum próbowałem na 2 sposoby, które znalazłem ( komendą: "mplayer [ścieżka]/[nazwa pliku].avi" oraz komendą " mplayer [nazwa pliku].avi) i za każdym razem wsykakiwał mi "end of file" mógłby mi ktoś z tym pomóc ? ewentualnie, podpowiedzieć jakis inny programik do tego :)

z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
slusar_o2
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 26 lip 2007, 23:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Problemy z uruchamianiem filmów w konsoli

Post autor: slusar_o2 »

&quot pisze:a ostatnio w terminalu... oglądałem filmy. W ASCII. Przez MPlayera. Całkiem fajnie to wygląda. :-) Co prawda w terminalowym terminalu (Ctrl+Alt+F1) żeby coś widzieć trzeba mieć ustawioną większą rozdzielczość niż standardowe 640x480, bo inaczej niewiele zobaczymy. W terminalach dla X nie ma problemu. Gdyby ktoś chciał spróbować to:
Kod:

Kod: Zaznacz cały

mplayer -vo aa nazwa pliku
W skali szarości.
Kod:

Kod: Zaznacz cały

mplayer -vo caca nazwa pliku
było ;)
themindcrusher
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Problemy z uruchamianiem filmów w konsoli

Post autor: themindcrusher »

aaaaaaaaaaaa skoro było, to sorki bardzo, musiałem niedokładnie szukać ;) mimo wszystko, dzięki za pomoc :) spróbuję tego :)

@slusar_o2 Sprawdziłem, to co przytoczyłeś i niestety nie działa :( możliwe, że problem tkwi w tym, że filmy mam umieszczone na windowsowskich NTFS'ach... ale nie mam pewności, czy to ma jakieś znaczenie. A jeśli chodzi o konsolę, to tam jest tylko możliwość oglądania filmów w ASCII ?? ( jak mówiłem, na początku, zakładajac temat. Jestem zielony i pewnych... w zasadzie to większości- rzeczy mogę nie wiedzieć ;) )

Pozdrawiam :)
plast
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2006, 02:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Kontakt:

Odp: Problemy z uruchamianiem filmów w konsoli

Post autor: plast »

cd /katalog/z/filmami
gmplayer -fs -display :0.0 Moj_Fajny_Film.avi

Jesli chcesz np. na TV to :0.0 zamien na :0.1.
Nazwa pliku z filmem moze zawierac znaki typu nawiasy, spacje, etc., wtedy podanie tej nazwy sprawi, ze mplayer nie otworzy filmu. Najlepiej wpisz pierwsze pare liter nazwy filmu i potem [TAB], niech system sam ja dokonczy to zobaczysz o co chodzi ;).
Awatar użytkownika
slusar_o2
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 26 lip 2007, 23:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Problemy z uruchamianiem filmów w konsoli

Post autor: slusar_o2 »

themindcrusher pisze:aaaaaaaaaaaa skoro było, to sorki bardzo, musiałem niedokładnie szukać ;) mimo wszystko, dzięki za pomoc :) spróbuję tego :)

@slusar_o2 Sprawdziłem, to co przytoczyłeś i niestety nie działa :( możliwe, że problem tkwi w tym, że filmy mam umieszczone na windowsowskich NTFS'ach... ale nie mam pewności, czy to ma jakieś znaczenie. A jeśli chodzi o konsolę, to tam jest tylko możliwość oglądania filmów w ASCII ?? ( jak mówiłem, na początku, zakładajac temat. Jestem zielony i pewnych... w zasadzie to większości- rzeczy mogę nie wiedzieć ;) )

Pozdrawiam :)
to nie powinien być problem, bo mi normalnie odtwarza filmy z windosowskich NTFS'ów.
Więc chyba nie pomogę. Może nie masz kodeków czy coś : /
próbowałeś na innych filmach?

A co do drugiego pytania. To tak konsola odtwarza w ASCII ;)

jako przykład daje lwa, logo Metro Golden Mayer'a (mam nadzieje że znane Ci ;)) z początku The Wall, Alana Parkera

http://www.mangacars.pl/upload/images/2 ... ranu-1.png
Awatar użytkownika
pepisboczek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 05 mar 2007, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: pepisboczek »

po wcisnieciu alt + f1 i zalogowaniu sie do konsoli. Odpalilem film mplayer -vo aa nazwapliku.rmvb
Oczywiscie odpalil sie ale obrazu nie bylo byly tylko jakies literki znaczki co jakis czas sie pokazywaly na ekranie. To jest to ogladanie filmow w tej konsoli? czy da sie normalny obraz z tego wycisnac?
frytek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 330
Rejestracja: 06 sty 2006, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: frytek »

dokładnie tak działa -vo aa i -vo caca, tzn renderuje obraz ze znaków ascii: literek i cyfr. oczywiście, że tak się oglądać nie da... chyba, że nas zmuszą okoliczności.

bo jeśli masz duuużą rozdzielczość terminala tekstowego, albo nudzisz się w serwerowni, gdzie nie ma monitora graficznego, albo jesteś po kilku piwach, to możesz tę opcję uznać nagle za bardzo interesującą. albo jeśli chcesz obejrzeć film po telnecie albo po ssh - zdalnie. :)

natomiast mam wrażenie, że pytałeś o coś innego: "czy można ODPALIĆ film z konsoli". i oglądać w trybie graficznym.

i tu odpowiedź brzmi: tak. przy czym, odpalanie z konsoli pod Alt+F1, F2 itd chyba nie bardzo ma sens, bo i tak musisz programowi pokazać ekran graficzny, a potem i tak wrócić na ekran graficzny (Alt+F7), żeby oglądać.

więc o wiele bardziej się opłaca po prostu pod gnome/kde otworzyć sobie okienko terminala i tam wklepać komendę (mplayer film.avi) - wtedy obok otworzy się okno odtwarzacza i oglądasz film "normalnie". ja osobiście w ten sposób wywołuję mplayera jeśli oglądam film, który się jednocześnie jeszcze nagrywa z tv. wtedy w terminalu obok wołam mplayera po pierwsze po to, żeby widzieć, co się nagrywa, a po drugie, żeby mu podać opcję -idx która umożliwi mi przewijanie filmu w niezakończonym pliku.


a z kolei "end of file" oznacza, że program stwierdził koniec pliku, czyli mplayer jakoś nie mógł się do niego dobrać, żeby odczytać.

być może fakt, że on leży na ntfs ma jakieś znaczenie, ale nie wydaje mi się. nie wiem. :(
jawojx

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: jawojx »

Nie musi być uruchomione środowisko graficzne wystarczy terminal tekstowy by oglądać filmy czy telewizje jak mamy karteTV w Linuksie normalnie nie ASCII , tylko w MPlayerze uruchamiamy ze sterownikami svga i musimy to zrobić jako root ;
Przechodzimy na terminal ;

Kod: Zaznacz cały

Ctrl+Alt+F1

logujemy się , jak chcemy wyłączamy środowisko graficzne i uruchamiamy przykład z DVD inne są tak samo proste ( oczywiście wkładamy jakieś DVD do napędu )

Kod: Zaznacz cały

sudo mplayer -vo svga  dvd://
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: dk75 »

Kod: Zaznacz cały

mplayer -vo fbdev "film.rmvb"
Oczywiście MPlayer musi być skompilowany z obsługą FBDEV i muszą być włączone odpowiednie moduły jądra.
Awatar użytkownika
pepisboczek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 05 mar 2007, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: pepisboczek »

ta opcja z

Kod: Zaznacz cały

sudo mplayer -vo svga plik.rmvb
dziala
a ta druga opcja

Kod: Zaznacz cały

mplayer -vo fbdev film.rmvb
dziala tak ze leci sam dzwiek obrazu nie ma. Ale co do powyzszej opcji chcialem ogladac film w unixie ze tak sie wyraze bo mam tv-out w karcie graficznej ktorego nie moge skorigurowac w srodowisku graficznym a w unixie dziala tak samo jak monitor a po zalogowaniu sie do x'ow ekran na tv jest niebieski i pise no signal. dlatego po zalogowaniu sie alt + ctrl + F1 do niby unixa mam obraz. ale po uzyciu 1 opcji ktora dziala wylacza mi sie tv i znowu niebieski ekran i film leci na monitorze. Mam nadzieje ze zrozumiale to jakos napisalem :P
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: dk75 »

No i trzeba było od razu napisać o co ci chodzi.
A co do "fbdev" to jednak trzeba z "sudo" ale to i tak nie ma znaczenia gdyż to jest driver do wyświetlania bezpośrednio w buforze karty graficznej. Oznacza to, że będąc w konsoli możesz na niej oglądać film... na tej konsoli, nie na TV.

Trzeba było od razu podać zarówno odpowiedni tytuł tematu oraz opis: "Oglądanie filmów na TV z MPlayer w konsoli"
Awatar użytkownika
pepisboczek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 05 mar 2007, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: pepisboczek »

dk75 no ja tylko sie przylaczylem do tematu to nie ja go zalozylem a skoro juz wiesz o co chodzi to jak moge ogladac te filmy na tv bez odpalania x'ow?
jawojx

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: jawojx »

Oglądanie TV bez serwera X .

Kod: Zaznacz cały

sudo mplayer -vo svga  tv://s30 -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:normid=1 
normid=1 to jest PAL-DK
device=/dev/video0 wiadomo może masz video1 przy kilku kartach
tv://s30 kanał częstotliwość 399,25 , tutablica
Awatar użytkownika
pepisboczek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 05 mar 2007, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: pepisboczek »

nic sie nie dzieje po wydaniu tego polecenia ehhh. chyba najlepiej bede jak jakos zainstaluje tv-out do tej swojej karty. Wiecie moze jak to zrobic zeby dalej na otwartych sterownikach do karty system pracowal? bo probowalem kiedys instalowac sterowniki do grafiki i skoczylo sie to formatem bo nic nie dalo sie juz naprawic ;/
Garam
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 26 sie 2008, 18:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: Garam »

Siema, chciałem sobie obejrzeć coś w ASCII, wpisuję więc odpowiednią komendę i niestety mam sam dźwięk bez "obrazu".

Kod: Zaznacz cały

MPlayer SVN-r29237-4.4.1 (C) 2000-2009 MPlayer Team
mplayer: could not connect to socket
mplayer: No such file or directory
Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.

Playing House MD 502 - Not Cancer.avi.
AVI file format detected.
[aviheader] Video stream found, -vid 0
[aviheader] Audio stream found, -aid 1
VIDEO:  [XVID]  624x352  24bpp  23.976 fps  1002.8 kbps (122.4 kbyte/s)
Clip info:
 Software: transcode-1.0.2
SUB: Detected subtitle file format: microdvd
SUB: Read 593 subtitles.
SUB: Added subtitle file (1): ./House MD 502 - Not Cancer.txt
Error opening/initializing the selected video_out (-vo) device.
==========================================================================
Opening audio decoder: [mp3lib] MPEG layer-2, layer-3
AUDIO: 48000 Hz, 2 ch, s16le, 128.0 kbit/8.33% (ratio: 16000->192000)
Selected audio codec: [mp3] afm: mp3lib (mp3lib MPEG layer-2, layer-3)
==========================================================================
[pulse] working around probably broken pause functionality,
        see http://www.pulseaudio.org/ticket/440
AO: [pulse] 48000Hz 2ch s16le (2 bytes per sample)
Video: no video
Proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Mplayer - ogladanie filmów w konsoli

Post autor: dk75 »

Kod: Zaznacz cały

dpkg-query -l libaa* |awk '/libaa/ && /ii/ {print $2}'
dpkg-query -l libcaca* |awk '/libcaca/ && /ii/ {print $2}'
mplayer -vo help |awk '/AAlib/ || /libcaca/ {print}'
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości