Konfiguracja Wine

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
adnix
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 10 paź 2006, 16:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Konfiguracja Wine

Post autor: adnix »

Może ktoś pokusiłby się o opisanie konfiguracji do najnowszej wersji Wine. Od jakieś czasu szukam na forum i w internecie na to odpowiedzi i nic z tego. Artykuł z czytelni jest nieaktualny, gdyż konfigurator nie współpracuje z najnowszą wersją wine.
Awatar użytkownika
skoruppa
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 25 kwie 2006, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: skoruppa »

adnix, a co tam chcesz konfigurowac? jest to czysta formalnosc
http://ubuntugames.ovh.org/index.php?title=Wine
tyberian
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Blackbox

Post autor: tyberian »

Hmm ale Wine też można konfigurować poprzez wydanie komendy

Kod: Zaznacz cały

winecfg
w konsoli
adnix
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 10 paź 2006, 16:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Post autor: adnix »

wiem. ale ten konfigurator w porównaniu z poprzednim jest baardzo okrojony
adrian5632
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 259
Rejestracja: 17 gru 2006, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Post autor: adrian5632 »

ale co ty chcesz konfigurowac konkretnie??
tyberian
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Blackbox

Post autor: tyberian »

Pewni ci chodzi o wine tools, ale tego już nie ma bo w chwili obecnej Wine jest na tyle zaawansowane, że taki konfigurator stał się po prostu niepotrzebny.
Awatar użytkownika
decoo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: decoo »

podepnę się do tego wątku, bo też jest to u mnie chyba problem z konfiguracją.
Mianowicie jak uruchamiam HOMM WoG (na full screen) i zjadę myszą w dół poniżej krawędzi ekranu, bądź w prawo poza krawędź ekranu odsłania mi się pulpit.
Stad pytanie jak skonfigurować wine, by mysz nie uciekała poza obszar roboczy gry?
“What do you read, my lord? Words, words, words.”
Jeśli nie umiesz sobie sam radzić, to sobie sam nie poradzisz....
Awatar użytkownika
jaceks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 23 gru 2006, 09:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: jaceks »

jak zwiększyć rozmiar wirtualnego dysku9partycji0, którą tworzy wine? :w00t:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

jaceks pisze:jak zwiększyć rozmiar wirtualnego dysku9partycji0, którą tworzy wine?
Ten wirtualny dysk to tak na prawdę zwykły folder na dysku (standardowo /home/[użytkownik]/.wine/drive_c/) i ograniczony jest rozmiarem partycji, na której się znajduje. Jeśli na obecnej partycji brakuje Ci miejsca możesz go przenieść na inną, ale musisz później uaktualnić ustawienia dysków w winecfg.
Awatar użytkownika
jaceks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 23 gru 2006, 09:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: jaceks »

ok, a jak zainstaluję grę używając Wine, to gdzie mogę potem znaleźć skrót do jej uruchomienia (odpowiednik windowsowego Program Files)? :pt36:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

jaceks pisze:ok, a jak zainstaluję grę używając Wine, to gdzie mogę potem znaleźć skrót do jej uruchomienia (odpowiednik windowsowego Program Files)? :pt36:
Czasami skrót pojawi się w menu Aplikacje -> Wine -> Programy, jeśli zaznaczysz w instalatorze tworzenie skrótu na pulpicie, to taki powinien się pojawić.
Jeśli nie ma żadnego skrótu to możesz uruchomić grę na 2 sposoby:
graficznie - przejdź do folderu domowego -> .wine -> drive_c i dalej jak w Windowsie - przechodzisz do odpowiedniego folderu i klikasz 2 razy na plik exe gry]cd ~/.wine/drive_c/dalsza_sciezka_do_gry/
wine plik_do_uruchomienia_gry.exe[/code]
Pamiętaj, że w konsoli klawisz Tab służy do autouzupełniania - to bardzo pomaga i pozwala uniknąć literówek w nazwach folderów, plików, czy poleceń.
Kriss_08
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2007, 20:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Kontakt:

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: Kriss_08 »

Zainstalowalem wine jak teraz moge odpalic jakis program czy gre pod wine. Jak sie domyslam to wszystko robi sie w okienku Konfiguracje Wine i zadkadce Aklikacje mozna dodac aplikacje wybieram np winampa spod windowsa zatwierdzam "zastosuj" i nic nie odpala mi ise zaden winamp. Prosze o podpowiedz
Awatar użytkownika
vytah
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 11 paź 2007, 17:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: vytah »

@Kriss_08
po prostu ściągasz instalator np stąd: http://download.nullsoft.com/winamp/cli ... _pl-pl.exe , klikasz dwa razy a dalej to to, co w tym brzydszym systemie ;)
I najprawdopodobniej stworzy ci z 4 ikonki w menu aplikacje więc będziesz miał co uruchamiać.
bo ze mnie jest zimnokrVisty aktyVista co śVista na oczyVistą oczyVistość, która jest naroVista i zaVistna o moje śVistanie
trzeci-punkt.blog.onet.pl
Kriss_08
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2007, 20:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Kontakt:

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: Kriss_08 »

Nie chodzi mi zebym mial program winamp pod linuxem bo do tego mam xmms tylko o to zebym mogl jakis program, gre odpalic spod wine. Jak to mam zrobic.

cytat mario_7
przejdź do folderu domowego -> .wine -> drive_c i dalej jak w Windowsie - przechodzisz do odpowiedniego folderu i klikasz 2 razy na plik exe gry;
Jak zrobic zeby jakas gra znajdowala sie na ty mdrive_c - trzeba ta gre tam zainstalowac jak tak to w jaki sposob?
Z menu systemowego( gdzie znajduja sie programy internetowe, biurkowe, gry, mam tez wine zaznaczam Wine i rozwija mi sie menu jeszcze i tam do wyboru min. Browse C:\ Drive w taki sposob przechodze katalogu domowego wine w ktorym mam katalogi "Program Files" i "Windows". Jak sie domyslem z tad mozna odpalac programy zainstalowane na windowsie tylko co trzeba zrobic zeby te programy,gry ktore chce uruchomic znalazly sie tutaj w tym katalogu domowym wine?

EDIT:
Ok wiem juz o co chodzi z tym linkiem http://download.nullsoft.com/winamp/...plus_pl-pl.exe instaluje sie poprostu winampa pod winem. Ciekawe czy inne aplikacje windowsowe tez mozna tak instalowac?
Awatar użytkownika
vytah
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 11 paź 2007, 17:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: vytah »

tak. po co byłby wine w przeciwnym przypadku :P

edit: gorzej jest jak instalator jest w formie paczki .msi, ale też się wtedy ponoć da
bo ze mnie jest zimnokrVisty aktyVista co śVista na oczyVistą oczyVistość, która jest naroVista i zaVistna o moje śVistanie
trzeci-punkt.blog.onet.pl
Kriss_08
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2007, 20:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Kontakt:

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: Kriss_08 »

W Suse troche inaczej to wygladalo czyli wskazywalo sie jakis program pod windowsem ktory mial rozszerzenie exe i w teki sposob sie odpalalo aplikacje windowsowa. Myslalem ze tutaj jest tak samo. Dizkei za pomoc
Asterix
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2007, 14:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: Asterix »

to ja z Wine mam inny problem ....otóż zainstalowałem sobie program Subiekt pod Window$ chwilowo byłem zmuszony z korzystania z niego ... niestety po zainstalowaniu i uruchomieniu programu w oknie które się uruchamia występuje dziwne zjawisko zwężonej czcionki......
wygląda to tak jakby czcionka która opisuje buttony oraz drzewko aplikacji była bardzo <<zbita>> tak że widać to jakby zamiast liter były różnej wielkości linie pionowe ^^ ....nie wiem w czym problem .....Subiekta testowałem na PcLinuxosie(KDE) gdzie po zainstalowaniu było wszystko ok niestety nie spodziewałem się problemów z Ubuntu Wine wiec nie sprawdziłem przed usunięciem PCLOSa parametrów wine ..tak więc teraz nie wiem jak to naprawić.....dodam że wszytko <<po omacku>> można uruchomić i działa bez zarzutu jedynie właśnie ta czcionka uprzykrza prace :\

OK rozwiązanie okazało się trywialne. Ubuntu Wine nie posada nie wolnych czcionek (filozofia skrajnie wolnościowa) tak więc należy je sobie dodać do wine a ściśle w jakiś sposób zdobyć od znajomych co mają Windows$a i przenieść z katalogu: window$/fonts do wine./drive_c/window$/fonts
w moim przypadku nie ma polskich znaków a Subiekt działa jedynie z czcionkom Arial . Jak mi czasu wystarczy to i to zmienie ^^ pozdro
Awatar użytkownika
vytah
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 11 paź 2007, 17:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: vytah »

@Kriss_08
dwuklik na exe działa w Ubuntu, jeśli o to pytasz

@Asterix
sudo apt-get install msttcorefonts
bo ze mnie jest zimnokrVisty aktyVista co śVista na oczyVistą oczyVistość, która jest naroVista i zaVistna o moje śVistanie
trzeci-punkt.blog.onet.pl
zakrent
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2007, 18:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: zakrent »

Podepne sie do tego wątku.
Otóż mam zainstalowanego Wine. Niby wszystko ładnie, pięknie, jest zaznaczone żeby Wine udawał windows xp. Powinny działac aplikacje *.exe. Rzecz w tym że nie działają - próbowałem odpalić jakiś program, nie chce działać.

Dla wyjaśnienia - nigdy nie pracowałem na Linuxie a Ubuntu mam od weekendu.
Skubert
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 02 lis 2007, 11:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Openbox
Kontakt:

Odp: Konfiguracja Wine

Post autor: Skubert »

zakrent pisze:Podepne sie do tego wątku.
Otóż mam zainstalowanego Wine. Niby wszystko ładnie, pięknie, jest zaznaczone żeby Wine udawał windows xp. Powinny działac aplikacje *.exe. Rzecz w tym że nie działają - próbowałem odpalić jakiś program, nie chce działać.

Dla wyjaśnienia - nigdy nie pracowałem na Linuxie a Ubuntu mam od weekendu.
Kliknij prawym na plik .exe i wybierz otwórz za pomocą tam zaznacz wine.
Crunchbang Linux user
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości