Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
karlloubuntu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: karlloubuntu »

Witam

Sporo czasu zastawiam się nad kupnem laptopa i jestem zdecydowany na zakup N61JV, choć waham się jeszcze na N53jn - ale to już inna bajka... ;-)

I tu mam pytanie czy może ktoś z użytkowników posiada tego Asusa N61JV, czy próbował instalować którąś edycje Linuksa (-> Ubuntu) czy się udało, czy też nie...
ogólnie posiada dwie karty graficzne (intela razem z procesorem i3, i5; oraz Nvidię gt 325m)
i technologię Optimus.
Co możecie powiedzieć na ten temat...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8605
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Linux -> Ubuntu??? na Asusie N61JV

Post autor: mario_7 »

Chwila w Google i z tego, co przeczytałem (bo zaciekawił mnie ten temat), to na razie jest to dosyć problematyczne i tylko w niektórych wariantach jako tako wspierane (przy czym wszystkie rozwiązania są na razie w fazie eksperymentalnej).

Na razie doczytałem się o możliwości wykorzystania takiej funkcji w przypadku kart ATI/AMD (chyba tylko na otwartych sterownikach - ale musiałbyś to sprawdzić) oraz kombinują z tym dla otwartego sterownika dla kart Nvidii - nouveau (mechanizm ten nazwali PRIME).
W najnowszych kernelach dołączono już mechanizm nazwany vga_switcheroo, który ma odpowiadać za zmianę aktywnej karty.

Pomijając samą technologię Optimus - domyślnie w Linuksach powinna działać zintegrowana karta, ale ponoć są też sposoby na wymuszenia używania tej drugiej, "ukrytej" karty (przy czym wiąże się to z deaktywacją tej pierwszej w BIOS-ie - w niektórych modelach jest to ponoć możliwe).

Kilka linków do przejrzenia:
https://launchpad.net/~hybrid-graphics-linux
http://asusm51ta-with-linux.blogspot.com/
http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/ - tutaj zwłaszcza warto poprzeglądać nowości w tej sprawie
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1420377 (post #7 jest ciekawy)
http://ubuntu-ky.ubuntuforums.org/showt ... 466&page=2 (inny model, ale obejście problemu - post #13 - bardzo interesujące)
http://www.linlap.com/wiki/asus+n61jv

Określiłbym to tak - jeśli ktoś czuje się na siłach, to jest tutaj spore pole do popisu i można w znaczący sposób pomóc rozwinąć ten projekt.
karlloubuntu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 16 cze 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Linux -> Ubuntu??? na Asusie N61JV

Post autor: karlloubuntu »

Ok dzięki...
myślę że można ten temat jakoś wyszczególnić, (to już od ciebie zależy) i myślę że przyda się każdemu... kto będzie się zastanawiał nad instalacją Linuksa na takich maszynkach...
Może kilka osób zakupi tego (lub podobnego) lapka i będzie próbowało coś zakombinować w tym temacie... --->>> oczywiście użytkowanie Linuksa.......
Wiele osób poszukuje laptopa dającego na zawołanie sporą moc obliczeniową, a jak potrzeba to i dobre przebiegi na baterii oraz mniejsze zużycie prądu... itp...
Firmy szukają rozwiązań jak to pogodzić...

na razie Asus to próbuje wykorzystać (Optimus)...
niby MSI, Acer mają przełącznik, ale to jeszcze nie to jak dla mnie...
Jak dla mnie najlepszym rozwiązanie byłoby:
wmontowanie albo przełącznika... albo jakiegoś skrótu klawiszowego...
Ogólnie w tle działby Optimus (lub coś podobnego) i samo odpowiednio dobiera kartę graficzną...; kiedy chcę wymuszam działanie NVidi dla wydajności, a kiedy chcę wybieram Intela dla oszczędności. A kiedy nie chce mi się decydować to ma działać Optimus lub coś takiego...

Myślę że wiele osób by chętnie w to weszło jak by widzieli takie możliwości...

Znalazłem info że MSI (FX600) w to zaczyna wchodzić... zobaczymy co z tego wyjdzie... jak wyjdzie ze sterownikami i obsługą takich lapków przez Linuksy...
Z tego co czytałem to Asus dał ciała blokując możliwość wyboru którą chcemy kartę...
choć pewnie było to zamierzone... ;-) i to powoduje problemy z instalacją Linuksów...
Niby ktoś tam coś uzyskał ale to jeszcze nie to samo...

Myślę że każdy kto się tym interesuje mógłby umieszczać jakieś porady swoje lub też znalezione gdzieś w necie, linki itp... Niby coś tam można znaleźć na stronach angielsko-języcznych ale...
I jeżeli administracja Ubuntu była za, to można byłoby utworzyć nowy dział...
jak byłoby zainteresowanie tym kierunkiem oczywiście...

Na tą chwilę jestem bliżej zakupu czegoś z Asusa może: N53JN lub n61JV
ale to się jeszcze zobaczy a który padnie wybór... na razie czekam na więcej info z testów N53 i wtedy będę wybierał...
Więc i niedługo będę coś kombinował w tym temacie i postaram się pisać co z tego będzie wychodziło... choć jestem ogólnie laikiem w Linuksie... ;-) ale co tam...

Pozdrawiam....
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: dk75 »

Po pierwsze: na forum nVidii w temacie o Optimus jeden użytkownik N61JV podał sposób na wyłączenie karty nVidii aby ta nie żarła prądu

Kod: Zaznacz cały

echo 1 > /sys/bus/pci/devices/0000\:01\:00.0/remove
Po drugie: nVidia twierdzi, że nie mają nawet chęci robić Optimusa dla Linuxa. Po prostu ten temat dla nVidii w środowisku Linux nie istnieje. Użytkownicy chcą zmontować jakąś akcję protestu.

Po trzecie: Tak jak w Asus n61JV tak i we wszystkich laptopach z Optimusem nie ma możliwości przełączania kart graficznych czy nawet wyłączenia nVidii (w niektórych można - trzeba skompilować i zainstalować moduł kernela ACPI_CALL, ale nie działa w każdym przypadku). Być może coś przeoczyłem ale jak na razie wszystko co ma Optimus jest BEE.

Po czwarte: Xserver nie pozwala na przełączenie karty graficznej w czasie działania więc dopóki ta funkcjonalność nie zostanie wprowadzona to o takim działaniu możesz zapomnieć.

Co od reszty to... każdy producent w każdym swoim modelu inaczej robi przełączanie kart i jest to nieźle namieszane (najłatwiej jest to zrobić z ATI).
Praktycznie do każdego modelu trzeba dorabiać oddzielną funkcję przełączającą bo nic nie jest zunifikowane.
Więc zajrzyj tutaj: https://launchpad.net/~hybrid-graphics-linux
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
xleigaj
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2009, 01:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: xleigaj »

Ja się też wypowiem tutaj.
Kupiłem sobie Asusa n53j. Zainstalowałem sobie na 100GB Windę 7 na pozostałych 650GB ubuntu 10.10.
Jakie było moje zaskoczenie, gdy po doinstalowaniu sterowników do nvidii, ubuntu mi pokazało piękny czarny ekran :/

Walczyłem, walczyłem, googlałem i okazało się że się nie da (przynajmniej na razie). W BIOS nie mam możliwości wyłączenia intelowej grafy :/

Co najlepsze po instalacji windy też miałem problem.

Na nieszczęście na Windzie udało mi się to naprawić, a tutaj nie :(
Teraz korzystam z intelowego grafa, który nie jest zły, ale nie mam możliwości wykorzystania w pełni możliwości mojej maszynki...
Cały czas z częstotliwością 2 razy na miesiąc sprawdzam, czy coś się zmieniło w tej mierze. Dodam, że sprawdzam tylko stabilne metody, ponieważ, nie mogę sobie pozwolić na ryzyko utraty stabilności przez system. Praca mi nie pozwala mieć komputera padniętego zbyt długo.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: jacekalex »

Z tego co ja czytałem - do kernela jest już moduł acpi_call, który może wyłączać jedną lub drugą kartę, ,
a Nvidia o tyle nie jest stroną w sprawie, ze to Xserwer nie potrafi w jednej sesji przełączyć się między dwoma kartami na różnych sterownikach.
Gdzieś czytałem, że w Xorgu 1.10 miała się podobno pojawić taka funkcja, ale to nic pewnego.

Dlatego każda akcja zamiany kart równa się ubiciu Xorga z jednym konfigiem, i podniesienia z drugim.

Sznurki: http://linux-hybrid-graphics.blogspot.c ... us-so.html
https://launchpad.net/~hybrid-graphics-linux
Poza tym w odniesieniu do Nvidii Optimus, to jest jeszcze mocno niestabilna sprawa,
i jej działanie zależy od modelu lapka i rodzaju biosu.

Sam tej technologii (Nv - Optimus) na razie nie używam.
A w Linuxie, jak z każdą nowością, trzeba trochę poczekać (głównym hamulcowym jest Xorg),
albo trochę pokombinować.

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: dk75 »

Mylisz się.
Gdyby chodziło tylko o przełączanie w locie nie byłoby płaczu.
Chodzi o to, że karty nVidii są tylko grzejniczkiem w maszynach z Optimus i nawet nie za bardzo jest jak je wyłączyć - o włączeniu i pracy na nich nie ma co marzyć.

acpi_call na niektórych maszynach działa i wyłącza nVidię aby nie niszczyła baterii... na niektórych maszynach.

Problem jest tego typu, że większość producentów laptopów poszła po taniości i nie stosuje sprzętowego miksera wyjść graficznych pomiędzy kartą Intel a nVidia więc karta nVidia robi za takiego 3DFX (koprocesor obliczeniowy) - laptopy z takim mikserem można policzyć na palcach jednej reki drwala (to oczywiście przesada ale pokazuje skalę problemu - każdy laptop z przełącznikiem w BIOS po ustawieniu którego można uruchomić Linuxa na nVidii).

Kart Intela nie można wyłączyć gdyż Intel nie przewidział takiej możliwości w swoich procesorach serii "i" oraz Atom Z/D. Jest to możliwe tylko w przypadku innych procesorów jak Core2Duo, Pentium/CeleronDuo czy i7 gdzie karta GMA jest w chipsecie a nie w procesorze.

Pomijając kwestię Xorga który nie przełącza w locie, sterowniki nVidii to w 80-90% ten sam kod maszynowy co w sterownikach dla Windows - reszta to wrapper zrobiony przez team nVidia Linux aby działało to pod Linuxem oraz, co ważne, shackowane biblioteki Xorga które podmieniają oryginalne systemowe podczas instalacji sterownika.

Dzięki temu nie można załadować modułu sterownika nVidii gdy jakiś inny moduł sterownika jest załadowany do jądra i Xorg nie ma tu nic dorzeczy.
nVidia tego nie poprawi gdyż musieliby napisać sterowniki dla Linuxa całkowicie od nowa a tego nie robią nawet dla Windows.

Jedyna nadzieja w społeczności, że:
1. wreszcie ruszy projekt PRIME ale on jest zależny od pt.2 ze względu na brak możliwości uruchomienia sterownika nVidii razem ze sterownikiem Intela (czy jakimkolwiek innym - nie działa nawet razem z nvidiafb który nie ma nic wspólnego z Xorg a jest sterownikiem nVidii dla konsoli)

2. Nouveau zacznie być lepsze
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: jacekalex »

W Nouveau już nad tym pracują, a jak Nouveau (i cały KMS) będą miały potrzebą funkcję, to w nvidii podobne rozwiązanie powstanie w ciągu 2 tygodni (po prostu podpatrzą kawałek kodu).

Z tą różnicą, że póki xorg nie będzie obsługiwał przełączania chipsetów, to i tak niewiele z tego wyniknie.

Duży problem, to różna specyfika biosu w różnych lapkach, ale porównując ten straszny problem
z np historią sterów b43*, nie wierzę, żeby do większości popularnych modeli nie znalazło się rozwiązanie - prędzej czy później.

Jeśli można nvidię wyłączyć, to na 90% straszny problem technologii Optimus w Linuxie zniknie, zanim lapkowi skończy się gwarancja.
Co nie znaczy, że to będzie za tydzień.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
infomaniak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 86
Rejestracja: 27 wrz 2007, 14:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: infomaniak »

ja mam asusa N73 - dwie karty NVIDIA (Gt415M) i Intel z technologią NVidia Optimus. Pracuję na 10.04 - instalacja bez najmniejszych problemów. System jako domyślną zainstalował sobie Nvidia bez żadnej mojej ingerencji. wszystko działa stbilnie i bez najmniejszych problemów. Reasumując - nie ma jak w windows - domyślnie pracuje intel - uruchamiasz grę - włącza się NVidia lub sam decydujesz z jakim procesorem graficznym uruchamiasz daną aplikację. Tu cały czas masz opcję "full"
Registered Linux User # 469143.
Registered Ubuntu User # 25916
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: e X t 7 3 »

infomaniak pisze:ja mam asusa N73 - dwie karty NVIDIA (Gt415M) i Intel z technologią NVidia Optimus. Pracuję na 10.04 - instalacja bez najmniejszych problemów. System jako domyślną zainstalował sobie Nvidia bez żadnej mojej ingerencji. wszystko działa stbilnie i bez najmniejszych problemów. Reasumując - nie ma jak w windows - domyślnie pracuje intel - uruchamiasz grę - włącza się NVidia lub sam decydujesz z jakim procesorem graficznym uruchamiasz daną aplikację. Tu cały czas masz opcję "full"
Moim zdaniem Optimus to technologia zrobiona aby podlizać się Intelowi ... dobry xorg.conf dla Nvidii daje takie same oszczędności, jak jej wyłączenie i działanie intela ... a dodatkowo straty przejścia framebuffer Nvidia -> Optimus -> framebuffer Intela -> ekran. Po prostu chwyt marketingowy.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: jacekalex »

e X t 7 3 pisze:Moim zdaniem Optimus to technologia zrobiona aby podlizać się Intelowi ... dobry xorg.conf dla Nvidii daje takie same oszczędności, jak jej wyłączenie i działanie intela ... a dodatkowo straty przejścia framebuffer Nvidia -> Optimus -> framebuffer Intela -> ekran. Po prostu chwyt marketingowy.

Pozdrawiam
Akurat z tym się nie zgadzam.

Ja myślę, ze to nie cheć podlizania, lecz obrona przed wycięciem Nvidii i Ati z lapków z procesorem Intela.
Przecież procesory serii Sandy-bridge mają wbudowane procesory graficzne, i jeżeli Nvidia chciała sprzedać swoje chipy do lapków z nowymi prockami Intela, to musiała coś szybko wykombinować, albo stracić całe tony forsy.
A szybkość wdrażania technologii Optimus powoduje, że nie ma jednolitego standardu działania tego mechanizmu, w różnych lapkach różnie to działa, w jednym biosie coś można wyłączyć, w innym nie, i jest solidny obsuw ze sterownikami na systemy inne niż Win$.

W dodatku różnorodność rozwiązań powoduje, że prędko sterów obsługujących ten standard nie zobaczymy, bo i ze standardem działania tej techniki jest kłopot.
Generalnie logiki biznesu polecam się uczyć na szachownicy, albo z tego podręcznika. :craz:

A tu jest dowód rzeczowy:
viewtopic.php?p=825865#p825865

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: e X t 7 3 »

hmm w zasadzie to co napisałem to był skrót myślowy ... przecież tu chodzi o business ;). Co do modeli biznesowych to spokojnie znam i na bieżąco ich skuteczność audytuje ;). Konkludując to jest naturalne, że tym się NVidia broniła przez wycięciem ... ale o co chodzi z tym lspci przecież to jasne ?????

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: jacekalex »

e X t 7 3 pisze: ... ale o co chodzi z tym lspci przecież to jasne ?????
Dla jednych jasne trochę bardziej, dla innych trochę mniej, a trochę Ludzi to przeczyta.

Natomiast Nvidia z powodu Sandy-bridge musi walczyć o przetrwanie na strategicznie ważnym rynku, więc stery na Linuxa będą musiały trochę poczekać :(

Pozdrawiam
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
zovalik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 212
Rejestracja: 16 gru 2006, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: zovalik »

A jak tak trochę od drugiej strony.

ATI nie wymyśliło czegoś podobnego do Optimusa? Można spokojnie kupować laptopa z i3 i kartą od ATI bez obaw, że nie będzie się z tego dało korzystać pod Linuxem?
www.phudako.eu
Noclegi w centrum Wisły!
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: pingwin114 »

zovalik pisze:A jak tak trochę od drugiej strony.

ATI nie wymyśliło czegoś podobnego do Optimusa? Można spokojnie kupować laptopa z i3 i kartą od ATI bez obaw, że nie będzie się z tego dało korzystać pod Linuxem?
to zależy, jeśli karty będzie można przełączać sprzętowo, to "no problem", ale jeśli będzie tylko opcja software'owa, to cieniutko to widzę
zovalik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 212
Rejestracja: 16 gru 2006, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla L

Post autor: zovalik »

Planuję kupić Asus K52JB-SX200. Ktoś może ma doświadczenie z tym modelem (bądź innym ATI + i3) i może się wypowiedzieć jednoznacznie?

EDYTA: Chodzi mi głównie o to czy w biosie jest możliwość wyłączenia Intela i korzystania tylko z karty ATI.
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Odp: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: dk75 »

jacekalex pisze:
e X t 7 3 pisze:Moim zdaniem Optimus to technologia zrobiona aby podlizać się Intelowi ... dobry xorg.conf dla Nvidii daje takie same oszczędności, jak jej wyłączenie i działanie intela ... a dodatkowo straty przejścia framebuffer Nvidia -> Optimus -> framebuffer Intela -> ekran. Po prostu chwyt marketingowy.

Pozdrawiam
Akurat z tym się nie zgadzam.

Ja myślę, ze to nie cheć podlizania, lecz obrona przed wycięciem Nvidii i Ati z lapków z procesorem Intela.
Przecież procesory serii Sandy-bridge mają wbudowane procesory graficzne, i jeżeli Nvidia chciała sprzedać swoje chipy do lapków z nowymi prockami Intela, to musiała coś szybko wykombinować, albo stracić całe tony forsy.
A szybkość wdrażania technologii Optimus powoduje, że nie ma jednolitego standardu działania tego mechanizmu, w różnych lapkach różnie to działa, w jednym biosie coś można wyłączyć, w innym nie, i jest solidny obsuw ze sterownikami na systemy inne niż Win$.

W dodatku różnorodność rozwiązań powoduje, że prędko sterów obsługujących ten standard nie zobaczymy, bo i ze standardem działania tej techniki jest kłopot.
Generalnie logiki biznesu polecam się uczyć na szachownicy, albo z tego podręcznika. :craz:

A tu jest dowód rzeczowy:
viewtopic.php?p=825865#p825865

To by było na tyle
:craz:
Dodam tylko, że w rodzinie kupili Asus K52J - zainstalowany Win7, wszystko jak ta lala, chcieli zagrać w jakiegoś managera piłkarskiego, gra sprawdza grafikę... "Intel, 64MB pamięci graficznej, nie pójdę, potrzebuję min,. 256MB, baj baj" i tyle z grania ;PPPp
Przypominam, Win7...
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dwie karty graficzne - Optimus - jego odpowiedniki dla Linuksa

Post autor: cierzniak »

Ale to samo miałem na moim Asusie 1215N.. Wiedźmin widizał tylko Intela, pomimo wybranej na sztywno nVidii i podobna informacja "system nie spełnia minimalnych wymogów".
A Linux? cierpliwie czekamy na jakiś pomysł. Wyłączenie nVidii w moim przypadku to zmiejszenie poboru mocy o około 6W, co przekłada się na 2 godziny pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości