dlaczego niektore posty sa olewane ?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
kamilsilver
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 105
Rejestracja: 06 lis 2008, 21:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: kamilsilver »

Heos najwyraźniej nie do końca zrozumiałeś co miałem na myśli, lub ja niezbyt wyraźnie napisałem.

Nie chodzi mi o to, że od razu unikam osoby z kilkoma postami na liczniku (nie bez powodu piszę słowa w cudzysłowach).

Często zauważyłem, że przybywa tu kont które są tworzone, aby zadać kilka pytań, rozwiązać swój problem i papa do następnego problemu. A rozwiązanie ma pod ręką, nawet 1 post pod swoim. A przy tym posty z pytaniem są nie przemyślane przez samego autora.
Czasem mam wrażenie, że ktoś specjalnie tworzy takie konto, aby walnąć głupi post i aby popatrzeć co się dzieje.

Nie tyle, że unikam wątków jeśli autor ma poniżej 50 postów, ale traktuję je z większą uwagą.
Jeśli zauważę, że faktycznie potrzebuje pomocy, to w miarę możliwości nawet chętniej pomogę (jeśli wiem jak). Jak nie ma oznak współpracy to czytam dalej (nie mam wieczności na pisanie).


W drugim sensie tego zdania chodziło mi też o to, że sporo nowych osób, które do nas przybywają mają swoje nawyki z innych forów, czatów, Windowsa, gg, podwórka, ... które tu ze sobą przynosi. I najtrudniej na początku się z nimi porozumieć. Często zauważam brak kultury. Choćby proste przywitanie się.

Nie mówię, że to dotyczy wszystkich osób które mają nowe konta, bo osobiście znam (albo znałem) osoby, które po założeniu tu konta potrafili się "dostosować" do zasad netykiety, nawet jeśli mało co "kumali" z IT.


I nie mówię też, że jestem pro (ciągle się uczę systemu i będę się go uczyć do końca życia?), że jak kogoś uważam za "nooba" to go unikam. Sam wiem jak zaczynałem i przez co musiałem się "przedrzeć".

Ale tak ciężko poświęcić kilka chwil na spróbowaniu poszukać troszkę informacji? Bo na prawdę często w postach widzę, że autor wykazał się lenistwem, a to nie zachęca do pomocy.
Z doświadczenia wiem, że jeśli taka osoba sama zacznie szukać informacji przy okazji dowie się wiele ciekawych, a nawet ważnych informacji. A jak podamy mu gotowca to czego się nauczy?
Np. Pytanie w stylu: Nie mogę zainstalować pakietu, a w poście w którym pisze (zwrócony błąd) nawet ma odpowiedź ("Aby naprawić problem wpisz ...." - nawet po polsku), albo jak wpisze swój komunikat błędu to pierwsze wyniki w google to rozwiązanie?
Ach nie chcę już dalej karmić "trolla".

Nawet jeśli napiszesz w takim poście takiego twojego "nooba" to możesz czegoś się dowiedzieć czego nie wiedziałeś, choćby skrótu klawiszowego do czegoś tam.

Najbardziej to mam za złe, że coraz częściej widać lenistwo, a nie niewiedzę.


A i nie piszę, że umiem do perfekcji korzystać z google, ale nie raz na prawdę chwilka użycia googli i masz wynik. Chyba jak potrafi się korzystać z internetu to na pewno potrafi się zadać proste pytanie w googlach?

Czyli każdy powinien zaczynać z conajmniej 50 postami aby było warto mu odpowiadać, to gdzie ma nauczyć się zadawać pytania, gdzie ma zdobyć doświadczenie?
Doświadczenie?
Czy aby spytać o godzinę na ulicy potrzebujesz doświadczenia? Raczej podświadomie się zastanawiasz co chcę? jak to uzyskać? kogo zapytać? jak się zwrócić? jak poprosić? ...? I w ten sposób formułujesz pytanie na podstawie znanej wiedzy,... np. "Przepraszam Pani, mogłaby Pani powiedzieć która jest teraz godzina." A nie podchodzisz pytamy "Która jest"? - i my mamy wiedzieć o co takiej osobie chodzi.

Co do Forum wystarczy troszkę samemu poczytać rtfm.killfile.pl, douczyć się o problemie i już możesz zadać ładne pytanie. Do tego nie trzeba doświadczenia, ale chęci. Osoby z większą ilością postów powinni już posiadać jakąś wiedzę o systemie (jeśli nie nabijały sobie spamem, flejmem...).
Szkoda, że od kilku lat już nie widzę dyskusji z przed lat, gdzie o flejmie i innym syfie nie było mowy.
Anonimowość w sieci za często nas zmienia.


Ach zresztą szkoda mi już na to tracić czasu. To co chciałem napisać napisałem, miałem ku temu powód. Nie chciałem nikogo zniechęcić, a wręcz przeciwnie. Zachęcić do poszerzenia wiedzy o systemie, nauczyć się wyszukiwać informacji, nie robić zbędnego spamu, ...

Wiedziałem, że moje przesłanie nie trafi :(


To jest forum, to nasza sprawa ile poświęcamy czasu i nikt nam za to nie płaci, więc troszkę kultury i "czystości" pożądamy.
"Jak ktoś lubi babrać się w błocie, to proszę bardzo."
Pewnie i tak będzie kontra.
Temat rozwiązany? Dodaj [solved] w tytule tematu :)
Inny OS => Debian Squeeze (testing)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: ethanak »

artk2 pisze:wyobraź sobie, że administrowanie i moderowanie forum.ubuntu.pl jest funkcją społeczną, nie ma z tego żadnej kasy, a chyba możesz przypuścić taką ewentualność, że "funkcyjni" mają też inne życie niż tylko forum.
Owszem, wyobrazić sobie mogę, ale...
I jeśli mod "uprzytamnia" sobie po pewnym czasie, że wątek się nie nadaje, to powinien go utrzymywać, bo raczyłeś w swojej łaskawości się w nim wypowiedzieć?
Nie zrozumieliśmy się.

Mówię o sytuacji, gdy sprawa zmierza do rozwiązania, a mod stwierdza że w pierwszym poście było coś nie tak i robi z siebie Takiego Co Wszystko Może. Nie uważasz, że to niezbyt dobra sytuacja?
Poza tym znam osoby, które wypowiadają się we wszystkich tematach, bo chcą i z usuwania ich postów razem z całym wątkiem nie robią wielkiego halo, ba, w większości przypadków zdają sobie sprawę, że wątek poleci do kosza.

Znowu niezrozumienie.

Ja nie mam pretensji do moda że mi akurat tego posta wywalił. Podałem to jako przykład - nie tyle ingerencji moderatora, co właśnie braku możliwości użycia ironii, aluzji, poprzez lekki uśmiech zmuszenia użytkownika do zmiany swego zachowania. Jeśli moderatorzy uzurpują sobie prawo do oceny np. ortografii - jakie mają do tego prawo? Jesteś pewien, że zasady ortografii znasz lepiej niż ja?

Aby nie być gołosłownym - jeden z modów przyczepił się do orta, a parę postów później popełnił taki błąd interpunkcyjny że mało z krzesła nie spadłem. Pytasz który? No to przejrzyj sobie posty z dzisiejszego poranka.

I co? On ma prawo zwrócić uwagę, a ja biedny maluczki piegowaty guziec mam siedzieć cicho i patrzeć jak w obrazek? A wciórności, nie wypowiem, kumie Barbaronie... niedoczekanie wasze! :)

Wracając do tematu: to ma być społeczność. A w społeczności stosunki międzyludzkie nie ograniczają się jedynie do pytanie/odpowiedź. Znałem takie fora, gdzie przesadne trzymanie się regulaminu (konkretniej wymaganie bezwzględnego trzymania się tematu) rozwaliło wszystko...

I jeszcze raz powtarzam: jeśli mod się wcina w dyskusję i jakieś tam autorytatywne stwierdzenia w rameczkach umieszcza - to odstrasza ludzi od dyskusji. Ja nie mam zamiaru ryzykować, że odpowiem komuś na pytanie, zaczniemy uściślać szczegóły a mod mi wątek zamknie z tego powodu że barszcz w dwóch garnkach gotuje i zarówno wątkotwórca zostanie bez końcowej odpowiedzi, jak i ja poczuję się olany.

Chyba, że celem samym w sobie ma być zdobywanie "kółeczek".
Wiesz - dla mojej przyjemności możesz ustalić że użytkownik ethanak ma na stałe zdeklarowane post sztuk jedna. Bycie piegowatym guźcem, ryżym jeżem czy parchatym leopardem mnie specjalnie nie podnieca ;) A specjalnie dla takich jak ja możesz ustanowić kategorię "lelawy leniwiec" :P

Owszem - typowe nabijanie postów kwalifikuje się do dołka. Bardzo dobrym przykładem jest pewne forum o książkach gdzie za nabijanie postów odejmuje się punkty. I z tym się zgodzę. To trzeba tępić. Tyle że czasem trudno rozstrzygnąć czy to był spam, czy akurat jakaś forma wypowiedzi na zadany temat.

Tyle pod rozwagę.
I pod tym się podpisuję wszystkimi czteroma rencyma!
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: k2cl »

@ ethanak
Jeśli mówimy o wywalaniu postów "w trakcie szukania rozwiązania" - owszem, było ostatnio kilka takich przypadków... tyle że z mojego punktu widzenia wylatywały one z powodów całkiem zasadnych - autor znowu zaczynał pisać "po polskiemu" albo też kierunek rozwoju tematu był zgoła absurdalny.
Myślałem, że kwestię "urzytkownika" już wyjaśniliśmy - najwyraźniej jestem jednak w błędzie. Owszem, usunąłem z pewnego wątku dwa wpisy - jeden z nich był Twój. Uznałem je po prostu za kopanie leżącego, czyli coś, za czym nie przepadam. Nabijać się ze słabszych - to nieładnie :) Nie mam żadnych doświadczeń z usenetem, więc możesz przyjąć, iż jestem pozbawionym poczucia humoru sztywniakiem :D Z drugiej strony, z perspektywy PW otrzymanych od autora tematu z "urzytkownikiem" mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż on również raczej nie doceniłby tego typu dowcipu... Rozumując w ten sposób, najzwyczajniej w świecie stwierdziłem, że Twój wpis może być dla autora wątku czymś obraźliwym, łamać wpis o przyjaznej atmosferze na forum, i tak dalej...

Kwestia "wcinania się" moderatorów w wątki, w których ktoś pomaga... Uwierz, jeżeli widzimy w temacie próbę pomocy albo cenne informacje, poprosimy o zmianę tematu dwa albo trzy razy - a ostatnią rzeczą na którą mamy ochotę jest posyłanie całości w kosz. Co innego odesłać tam uporczywie łamiącego regulamin użytkownika (poniekąd zasłużył na coś takiego), co innego - marnować pracę innych (o ile rzeczywiście jest wartościowa).

Odnośnie błędu interpunkcyjnego, który o mały włos sprowadziłby Cię ze stołka na ziemię - jeśli to któryś z moich wpisów, mogę poprosić o link? Człowiek całe życie się uczy... :craz:
Work less, climb more :D
PietroZ
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 184
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: PietroZ »

A ja tak się wam przyglądam i zastanawiam się kiedy zorientujecie się, że autor tematu siedzi przed monitorem pękający ze śmiechu, że łatwo udało się mu "rozruszać" temat.
Dell E6410 | i5-560M | 4GB DDR3 | Intel GMA | M5S 256GB SSD | Broadcom BCM43224
Linux user #483062 | Ubuntu user #24405
garhuy.blogspot.com | www.ubueasy.xorg.pl
Awatar użytkownika
Rocky_Balboa
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 186
Rejestracja: 08 lip 2007, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: Rocky_Balboa »

Właściwie wszystko już zostało napisane, jednak i ja postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze do tematu. Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że jakość pisania postów już od jakiegoś czasu spada.Często odwiedzam forum, staram się czasem pomagać, i pewnie jak większość nie zwracam przy tym uwagi na ilość postów. Decydującą rolę odgrywa jakość posta. Przecież nie chodzi o to, by przed odpowiedzią na zadane pytanie pół godziny zastanawiać się w czym rzecz. Nie jest to kwestia braku wiedzy autora wątku, lecz po prostu lenistwo (brak znaków interpunkcyjnych, diakrytycznych itp.)
Mam jeszcze takie pytanie, dlaczego zawsze musimy wracać do tematu moderacji?
"But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward"
Ucz się angielskiego i pomagaj głodnym! |Na progu nieznanego.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: igotit4free »

Rocky_Balboa pisze: Mam jeszcze takie pytanie, dlaczego zawsze musimy wracać do tematu moderacji?
Bo za wszystko odpowiadają Żydzi, masoni, cykliści i moderatorzy.:twisted:

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
dev
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 03 wrz 2006, 21:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: dev »

Kudos & props dla Kamila, który wspomniał o usenecie i RTFM na killfile.

W ogóle w pełni się z nim zgadzam, a OP powinien się nad sobą zastanowić.

Dla mnie pytanie się na forum o rozwiązanie problemu jest przyznaniem się do porażki. Nie jest to hańbą tylko wtedy, gdy wyzwanie nie jest - co najmniej - trywialne.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: bear7 »

ethanak pisze:Jeśli moderatorzy uzurpują sobie prawo do oceny np. ortografii - jakie mają do tego prawo? Jesteś pewien, że zasady ortografii znasz lepiej niż ja?
A regulamin forum kolega zna? Rejestrując się na forum, zgadasz się z zasadami panującymi na nim. Zresztą, chyba troszeczkę przesadzasz. Pokaż mi, ile tematów zostało zamkniętych w ostatnim czasie z powodu ortografii? Dużo częściej pojawia się prośba o poprawienie błędów, a jak występują w mniejszej ilości, to sami je poprawiamy. A ile jest takich, w których błędy nie zostały zauważone?
Mam jakieś przeczucie, że to o mnie chodzi w poniższej wypowiedzi:
ethanak pisze:Aby nie być gołosłownym - jeden z modów przyczepił się do orta, a parę postów później popełnił taki błąd interpunkcyjny że mało z krzesła nie spadłem. Pytasz który? No to przejrzyj sobie posty z dzisiejszego poranka.
A zauważyłeś, że popełniłeś błąd interpunkcyjny w swojej wypowiedzi? Ironia...

//castor_troy - jest ich tam mnóstwo

Podobnie jak k2cl, jeżeli to o mnie chodzi: wskaż, a z przyjemnością poprawię. Mogę Ci wskazać twój ;)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
kamilsilver
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 105
Rejestracja: 06 lis 2008, 21:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: kamilsilver »

PietroZ pisze:A ja tak się wam przyglądam i zastanawiam się kiedy zorientujecie się, że autor tematu siedzi przed monitorem pękający ze śmiechu, że łatwo udało się mu "rozruszać" temat.
A niech OP (original poster-autor) się śmieje, ale wnioski jakie wyciągamy z tematu są jak najbardziej trafne (poza małą dyskusją o Fedorze i moderatorach).


Ważność tytułów tematów:
Jak ja pisałem i kilka osób wcześniej, jednym z powodów pomijania wątków jest treść tematu. Teraz postanowiłem pokazać lekką demonstrację jak to jest.
Zawsze jak wchodzę na forum wybieram opcję "Nowe Posty" i co widzę:

Temat (dział) - "wniosek" z treści tematu / troszkę o treści
poszukuję programu OCR (biuro) - od razu wiadomo o co pyta. Jedyny problem to co to jest OCR. Osoba mająca troszkę wiedzy o rozpoznawaniu pisma prawdopodobnie zajrzy. / Pytanie w treści przybliża bardziej do problemu, widać, że udzielono pomocy. Szkoda, że ostatni post lekko "psuje" wątek :D

[lucid, nvidia] nagle posypal sie obraz i okna sie dziwnie zachowuja (Hardware-Multimedia) - Wiemy tylko, że na lucidzie popsuła się nvida - w miarę wiadomo z czym walczymy / troszkę ogólnikowy opis problemu, ale wystarczy by zachęcić do pomocy.

Microphone Booster+Ubuntu 10.04 (Przedszkole Linuksa) - Wiemy, że dotyczy mikrofonu, ale nic więcej, "Cichy mikrofon" już byłby lepszy - nawet moderator (Terminator?) zwrócił uwagę na treść tematu. / Po treści widać z czym mamy problem, i widać, że użytkownik nie ma zbytniej wiedzy o linuxie (poza okienkami), mino to wiemy o co mu chodzi.

FreeNx instalacja problem (Software-Sieć) - oj tak "duuużo" wiemy (http://rtfm.killfile.pl/#pilne - tylko dotyczy słowa problem i tematy). Tylko wiemy, że dotyczy FreeNx, ja do końca nie wiem co to jest (coś tam o Nx już nie raz widziałem), więc nie zachęca do zajrzenia. Osoba wiedząca coś o Nx może zajrzy. / Z treści nic prawie nie wiem. Może osoba znająca się na tym pomoże. I widać 1 post
Proszę pomocy jak by ktoś mógł mogę podać hasło i niech mi to zainstaluje bo ja jestem zielony
i jak się nie zmieszać?

Bootowalny pendrive z ubuntu (Instalacja i konfiguracja Ubuntu) - Po części wiadomo, że chodzi o Ubu na penie. Więc sądzimy, że takich tematów już było sporo więc nie zaglądamy, ale jak byłoby słowo multiboot? - troszkę ogólnikowo, brak mi tu właśnie słowa multiboot / Gdyby nie link i nazwa MultiBootISOs nie do końca bym wiedział o co kaman.

Wine - czy Any Video Converter może dobrze działać? (Software-Multimedia) - niefortunnie sprecyzowana treść. Wiemy, że Wine, i coś o AVC. Czy pytanie "Czy może dobrze działać?" zachęca? Mnie nie bardzo. Zamiast tego lepiej napisać "znikanie listy wyboru formatu konwersji" i już zbliża do problemu / Jak ktoś miał styczność z AVC z wine wejdzie, jak nie to już zależy od chęci.

[Java Netbeans] Jak podłączyć się do MySQLa przez JDBC (Programowanie) - Dokładne zawężenie problemu (i to 1szy post na forum). Ktoś kto siedział w javie i bawił się ze sterownikiem JDBC do MySQL zajrzy. Jak nie miał z tym styczności, to i tak zbytnio nie pomoże. / Treściwie opisane. Brakowało mi informacji czy baza jest lokalna czy zewnętrzna, ale akurat w tym przypadku to nie miało znaczenia (lokalnie czasem to MySQL blokuje, ale tu był problem sterownika nie bazy). Informacja na końcu, że rozwiązał problem i jak to zrobił jak najbardziej ok.
Brak tylko słowa solved w temacie - jak to w większości rozwiązanych problemów - ale nowi o dodawaniu solved do tematu właśnie nie wiedzą ;/ Przez co niektórzy ciągle będą wchodzić w wątek mimo, że jest rozwiązany.

grub: no such device (grub działa tylko gdy podpięty jest dysk USB) (Instalacja i konfiguracja Ubuntu) - to jeden z nietypowych problemów. Temat adekwatny do problemu. / Treści na prawdę jest sporo i to odstrasza, ale napisana z sensem, brak jakiś akapitów zlewa tekst w całość, enter od czasu do czasu i już zachęca do czytania.
Niepotrzebnie pisze, że jest lamerem, bo po wynikach co podaje niżej widać, że nie jest :D A takie stwierdzenie troszkę odstrasza. Na końcu brakuje ponowienia pytania (forma krótka). Problem na prawdę nietypowy i wymagający głębszej analizy. Ostatnie zdanie najbardziej psuje wątek :(


Przykładów mogę podać mnóstwo, ale po co? Podałem tylko najnowsze wątki jakie miałem na liście (poza ostatnim).
Ogólnie zbyt ogólnikowe treści tematów zniechęcają.

Przepraszam jeśli tym kogoś uraziłem, chciałem tylko przedstawić jak treść tematu wpływa na nasz wybór. Wiem też, że czasem na prawdę ciężko dobrać dobrą treść do swojego tematu, szczególnie jak do końca nie wie jak się o coś spytać (np. jak nie wiemy jak coś się nazywa).
Ale starać się zawęzić temat i ładnie przedstawić i już masz klientów.
Temat rozwiązany? Dodaj [solved] w tytule tematu :)
Inny OS => Debian Squeeze (testing)
Awatar użytkownika
wm-
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 118
Rejestracja: 13 lis 2007, 15:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: wm- »

Posty są olewane.... mnie tam powody nie interesują. To prywatna sprawa olewającego. Co do blokowania czy kasowania.. kiedyś.. nie pamiętam ile lat temu udzielałem się trochę na (dziś już nieistniejącej) stronie linuxweb.pl .. takiej dyskusja chyba nie była by możliwa .. no może, ale tylko na śmietniku(był taki dział). :D
Awatar użytkownika
Majki-Fajki
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 202
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: Majki-Fajki »

Wg mnie każdy, kto zakłada post powinien kiedyś w wakacje popracować jako handlowiec/w agencji reklamowej. Kiedy piszemy post, to tak naprawdę robimy biznes. Każdy powinien wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytającego i znającego rozwiązanie. Udostępnić odpowiednie info, opis. Często jest tak, że młodzi userzy myślą, że jak napiszą "nie działa" to jest okej. Nie jest, bo komputer to nie telewizor.
Niewiedza nie usprawiedliwia lenistwa.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: ethanak »

Ech...

Już myślałem że po prostu przyznam się do tego że sam przecinka nie postawiłem i temat (mojego posta, a nie temat jako taki) będzie zamknięty... ale mam takie głupie pytanie.

ten post wylądował w śmieciach. Pozwólcie że przypomnę historię posta.

1) w okolicach maja facet napisał post, którego temat zawierał nazwę programu (znajdującego się w dystrybucji Ubuntu) i nic więcej. W treści były dwa bardzo konkretne (choć faktycznie, mało ortograficzne pytania).

2) Rozumiem że nikt na forum tego programu nie używa (i Bogu niech będą dzięki), w związku z tym nikt nie odpowiedział (nie wiem czy to jest olewanie tematu, ale...)

3) Moderator po upływie 4.5 godziny zwrócił uwagę na błędny temat (przepraszam, ale jaki powinien być? Temat jest bardzo specjalistyczny i mam nadzieję że dla panów Moderatorów obcy. I módlcie się, chłopaki, aby tak było dalej).

4) Po upływie ponad dwóch miesięcy moderator zamyka temat z powodu naruszeń regulaminu. Nie wiem po co - chyba po to aby przypomnieć że taki temat był...

Pytanie: jakich naruszeń?

Dobra, to może propozycja. Trochę kontrowersyjna pewnie i paru osobom nie w smak... ale może?

Otóż od wersji 10.04 Ubuntu nadaje się do użytku dla niewidomych (ostatnia wersja to była 7.x, czyli raczej historyczna). Może warto zrobić jakiś dział typu "Ubuntu dla niewidomego"? Wiem że postów tam będzie bardzo niewiele, ale pewnie warto pokazać, że Ubuntu już może być wykorzystywany jako podstawowy system i niekoniecznie trzeba do tego instalować Vinuxa...

Problem jest taki, że tu nie może być przyczepiania się o ortografię, interpunkcję, niektóre (szczególnie pisane przez początkujących) tematy mogą wołać o pomstę do nieba... i w związku z tym taki dział może być jakby nieco "obok" głównego nurtu Forum... i tak troszkę na bakier z formalnym regulaminem...

Da się?
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: karmelek »

Pytanie: jakich naruszeń?
Przepraszam, ale naprawdę taki jesteś, czy tylko udajesz że dwóch zdań nie umiesz połączyć? Powód wyrzucenia tematu jest chyba bardziej niż jasny.
1) w okolicach maja facet napisał post, którego temat zawierał nazwę programu (znajdującego się w dystrybucji Ubuntu) i nic więcej. W treści były dwa bardzo konkretne (choć faktycznie, mało ortograficzne pytania).
Jak idziesz do lekarza to mówisz "boli mnie głowa" czy wchodzisz i mówisz "głowa"?
Otóż od wersji 10.04 Ubuntu nadaje się do użytku dla niewidomych (ostatnia wersja to była 7.x, czyli raczej historyczna). Może warto zrobić jakiś dział typu "Ubuntu dla niewidomego"? Wiem że postów tam będzie bardzo niewiele, ale pewnie warto pokazać, że Ubuntu już może być wykorzystywany jako podstawowy system i niekoniecznie trzeba do tego instalować Vinuxa...
No, OK - tworzyć można, tylko - ile aktualnie jest wątków nadających się do umieszczenia tam? Dzieląc dział z grami - mieliśy uzasadnienie w postaci setek wątków, które tam przesuwaliśmy
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: ethanak »

a) nie, nie jest jasny. Byłby jasny następniego dnia. Nie po dwóch miesiącach.

b) tak, na pytanie "co pana boli" odpowiadam "głowa". Takoż na pytanie "co panu jest" mówię że "we wątpiach mnie kłuje" a nie sypię diagnozą na temat mojej wątroby.

c) a co najmniej tamten jeden.

d) brak działu implikuje brak wątków - chyba oczywiste?

e) pytanie: w czym przeszkadza dział dla niewidomych? Bo pomóc może. No - chyba że powoli staje się prawdą to czego zawsze się obawialiśmy - to że z głównej strony Ubuntu zniknął tekst o "dostępności dla wszystkich" nie jest przypadkiem...
Awatar użytkownika
cukier_lukier
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1250
Rejestracja: 14 cze 2006, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: cukier_lukier »

Temat Orca słusznie został przeniesiony do kosza, z powodu który jasno przez moderatorów został zakomunikowany (zbyt mało treściwy temat). Skoro autor wątku nie interesuję się nim, tym bardziej najodpowiedniejszym miejscem jest kosz. Wystarczyło poprawić temat.

Przykład z lekarzem nie był do końca trafny. Na forum nie ma możliwości spytania się kogokolwiek PRZED pojawieniem się wątku o to, co che w nim napisać. Oczywiste. Dlatego też OD RAZU trzeba przedstawić wątek w sposób klarowny. A jeśli się tego nie zrobi, to i tak przypominamy, by to zrobić. Jeśli już użyć analogii do lekarza - pytanie "Co pana boli" zastąp "Nadaj treściwy wątek". Autor nie odpowiedział lekarzowi, więc lekarz nie mógł postawić diagnozy.

Co do ostatniego poruszonego tematu. To bardzo delikatna i osobista kwestia. Dlaczego ktoś, kto ma problemy ze wzrokiem miałby pisać w innej części forum niż cała reszta? Jeśliby powstał ten dział to jak spowodować, by nie pisali tam wszyscy? A gdyby taka osoba, napisała coś na forum dla całej reszty, to może mielibyśmy przenieść taki wątek do odpowiedniego działu, bo ktoś ma problemy ze wzrokiem? Jeśli tak, to jak poczuje się taka osoba? Jeśli nie, to poco odrębne forum? I jeszcze raz powtórzę - to bardzo, bardzo delikatna kwestia.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: ethanak »

laybythesea pisze:Temat Orca słusznie został przeniesiony do kosza, z powodu który jasno przez moderatorów został zakomunikowany (zbyt mało treściwy temat). Skoro autor wątku nie interesuję się nim, tym bardziej najodpowiedniejszym miejscem jest kosz. Wystarczyło poprawić temat.
Nie będę się kłócić. Ale dla mnie temat był jasny.

Ponawiam pytanie: Jak powinien brzmieć temat?

"Problem z Orcą"? Nie. Bo słowo "problem" w temacie.
"Gdzie jest polska dokumentacja do orki?" A kto zrozumie o co tu chodzi?
Przykład z lekarzem nie był do końca trafny. Na forum nie ma możliwości spytania się kogokolwiek PRZED pojawieniem się wątku o to[...] Jeśli już użyć analogii do lekarza - pytanie "Co pana boli" zastąp "Nadaj treściwy wątek".
Umówmy się iż w dziale "co pana boli" zadawanie pierwszego pytania nie jest konieczne ;)
Co do ostatniego poruszonego tematu. To bardzo delikatna i osobista kwestia. Dlaczego ktoś, kto ma problemy ze wzrokiem miałby pisać w innej części forum niż cała reszta?
Z prostej przyczyny.

Typowy temat: "esepak ni muwi"
Dla mnie czytelne - prawdopodobnie gośc pisze nie ze swojego kompa, używa jakiegoś zastępczego NVDA albo czegoś w tym rodzaju. Rozumiem że facet ma problemy z uruchomieniem espeaka, domyślam się że chodzi tu o Ubuntu (chociaż w temacie posta tego nie ma).

Temat konkretniejszy: "Stery do satelity 584".
Nie, kurdebalance, nie właź w gogla, tylko powiedz co to jest satelita 584.

Temat fachowy (programowanie na przykład):
"jak uruchomić opents na 10.40"

Wiesz jak? Ja wiem, ale taki post (szczególnie z nieprawidłową pisownią) pewnie by mi umknął.

I dlatego propozycja działu przeznaczonego dla niewidomych - co nie znaczy że niewidomi nie mogą pisać gdzie indziej, ani widzący w tym dziale. Chodzi o dział tematyczny.

Tak w kwestii formalnej - wiesz jak się instaluje Ubuntu? Ja już dokładnie nie pamiętam (dawno to robiłem) ale coś w stylu:
"Jak usłyszysz że napęd się zatrzyma naciśnij f5, potem trzy razy w dół i dwa razy enter".
Po co komu taka informacja w innym dziale?
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: karmelek »

@lay - popieram, to tworzenie swoistego getta dla takich piszących. Ale idąc konstruktywnie - może po prostu dział traktujący o aplikacjach związanych z dostępnością systemu. Jakkolwiek z racji tego, że ostatnio trochę mniej tu mnie - ciężko mi powiedzieć jaka jest skala takich wątków, bo
a co najmniej tamten jeden.
nie jest dla mnie argumentem w jakikolwiek sposób przekonywującym.

@ethanak
nie, nie jest jasny. Byłby jasny następniego dnia. Nie po dwóch miesiącach
Czemu Cie tak boli ten temat? Sam autor go olał, więc nie wiem w czym problem.
tak, na pytanie "co pana boli" odpowiadam "głowa".
Nie pytałem jak odpowiadasz tylko jak SAM OPISUJESZ SWÓJ PROBLEM. Zresztą - problem tytułów wątków był tutaj już niejednokrotnie poruszany i nie mam zamiaru się nad tym rozwodzić. Umiejętność czytania ze zrozumieniem i zwięzłej artykulacji swoich problemów ćwiczy się w szkole podstawowej.

EDIT:
edit: Pytasz o temat:

Orca - polska instrukcja i syntezator mowy
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: ethanak »

laybythesea pisze:Temat Orca słusznie został przeniesiony do kosza, z powodu który jasno przez moderatorów został zakomunikowany (zbyt mało treściwy temat). Skoro autor wątku nie interesuję się nim, tym bardziej najodpowiedniejszym miejscem jest kosz. Wystarczyło poprawić temat.
Nie będę się kłócić. Ale dla mnie temat był jasny.

Ponawiam pytanie: Jak powinien brzmieć temat?

"Problem z Orcą"? Nie. Bo słowo "problem" w temacie.
"Gdzie jest polska dokumentacja do orki?" A kto zrozumie o co tu chodzi?
Przykład z lekarzem nie był do końca trafny. Na forum nie ma możliwości spytania się kogokolwiek PRZED pojawieniem się wątku o to[...] Jeśli już użyć analogii do lekarza - pytanie "Co pana boli" zastąp "Nadaj treściwy wątek".
Umówmy się iż w dziale "co pana boli" zadawanie pierwszego pytania nie jest konieczne ;)
Co do ostatniego poruszonego tematu. To bardzo delikatna i osobista kwestia. Dlaczego ktoś, kto ma problemy ze wzrokiem miałby pisać w innej części forum niż cała reszta?
Z prostej przyczyny.

Typowy temat: "esepak ni muwi"
Dla mnie czytelne - prawdopodobnie gośc pisze nie ze swojego kompa, używa jakiegoś zastępczego NVDA albo czegoś w tym rodzaju. Rozumiem że facet ma problemy z uruchomieniem espeaka, domyślam się że chodzi tu o Ubuntu (chociaż w temacie posta tego nie ma).

Temat konkretniejszy: "Stery do satelity 584".
Nie, kurdebalance, nie właź w gogla, tylko powiedz co to jest satelita 584.

Temat fachowy (programowanie na przykład):
"jak uruchomić opents na 10.40"

Wiesz jak? Ja wiem, ale taki post (szczególnie z nieprawidłową pisownią) pewnie by mi umknął.

I dlatego propozycja działu przeznaczonego dla niewidomych - co nie znaczy że niewidomi nie mogą pisać gdzie indziej, ani widzący w tym dziale. Chodzi o dział tematyczny.

Tak w kwestii formalnej - wiesz jak się instaluje Ubuntu? Ja już dokładnie nie pamiętam (dawno to robiłem) ale coś w stylu:
"Jak usłyszysz że napęd się zatrzyma naciśnij f5, potem trzy razy w dół i dwa razy enter".
Po co komu taka informacja w innym dziale?
--- tu powinien byc nowy post ---
EDIT:
karmelek pisze: Umiejętność czytania ze zrozumieniem i zwięzłej artykulacji swoich problemów ćwiczy się w szkole podstawowej.
"chodzi mi o to, aby głowa giętka pojęła wszystko co język wypowie".
Czemu Cie tak boli ten temat? Sam autor go olał, więc nie wiem w czym problem.
Bo wiem jak ciężko znaleźć odpowiedź. I może jeśli autor to olał, to komuś innemu by się przydało.
edit: Pytasz o temat:

Orca - polska instrukcja i syntezator mowy
Aha, czyli:

a) wreszcie ktoś przetłumaczył instrukcję do Orki (no bez sensu, przecież oficjalnie się mówi że nie ma tłumaczeń instrukcji bo Orca się za szybko zmienia)

b) a, nowy syntezator? Ciekawe jaki... bo espeak, milena i ivona z polskich działają, pewnie jakiś fajny! Może svox?

Tak miałbym prawo zrozumieć ;)
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: karmelek »

Powód: czy tu jednak jest szansa oddzielania od siebie dwóch kolejnych postów?
AFAIK w krótkim odstępie czasu nie.
Aha, czyli:

a) wreszcie ktoś przetłumaczył instrukcję do Orki (no bez sensu, przecież oficjalnie się mówi że nie ma tłumaczeń instrukcji bo Orca się za szybko zmienia)

b) a, nowy syntezator? Ciekawe jaki... bo espeak, milena i ivona z polskich działają, pewnie jakiś fajny! Może svox?

Tak miałbym prawo zrozumieć :wink:
Mam Ci wypisać całą litanię problemów które mogę kojarzyć ze słowem Orca?

Temat nie miał najmniejszego sensu swojej tutaj bytności skoro:
a) autor go olał
b) przez 2 miesiace nikt nie odpowiedział
Co prowadzi do racjonalnego wniosku, że k2 usunął go słusznie.
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: dlaczego niektore posty sa olewane ?

Post autor: Heos »

O, rozumiem moje posty krytykujące zachowanie ludzi i bezsensowne odpisywanie NIE na temat zostały usunięte bo? Bo tak? Bez żadnej informacji o tym, że naruszają regulamin ani nic w ten deseń, były niewygodne dla osób odpowiedzialnych za forum?
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Zablokowany

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości