Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Gry, które działają natywnie na Linuksie.
anthrax
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 201
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: anthrax »

Ostatnio dowiedziałem się że istnieją linuksowe porty Jagged Alliance 2. Jeden z portów był komercyjny i zrobiony kilka dobrych lat temu, więc teraz są problemy z jego działaniem na nowszych dystrybucjach i linuksach. Istnieje projekt Jagged Alliance 2 Straciatella czyli port gry w oparciu o biblioteki SDL (na których jest oparte wiele gier na linuksa). Ze strony projektu można pobrać pliki źródłowe i samodzielnie skompilować pliki wykonywalne. Problem jednak w tym, że postępuje zgodnie z instrukcją, lecz kompilacja nie odpala (są problemy z brakującymi bibliotekami SDL). Czy ktoś korzysta z Jagged Alliance 2 Straciatella i udało mu się skompilować poprawnie pliki wykonywalne? Wiele lat temu grałem w JA2 na Windows i mam gdzieś płytkę z grą (bodajże z CD-Action). Miło byłoby ponownie pograć w tę grę.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: wupra »

Skompilowałem wersję z svn 12-01-2010
wymaga SDL 1.2.11

http://wupra.com/test/ja2-svn12012010_x86.tar.bz2

W archiwum są daw katalogi:
home - ukryty katalog .ja2 należy skopiować do katalogu domowego
game - zawiera pliki binarne

w /usr/local/games tworzymy katalog 'ja2' następnie kopiujemy do niego dane gry czyli katalog Data następnie zmieniamy nazwy z Data > data i tak dla wszystkich plików.

pliki binarne kopiujemy do '/usr/local/games/ja2'

Polską wersję uruchamiamy poprzez binarkę 'ja2-polish'
anthrax
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 201
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: anthrax »

Widzę, że mnie ubiegłeś:) Dosłownie 5 minut temu udało mi się skompilować swoją wersję. Do poprawnej kompilacji konieczne jest zainstalowanie pakietu libsdl1.2-dev. Gra uruchamia sie bez problemów. Nie ma żadnych problemów z dźwiękiem. Jeśli ktoś ma płytkę z Windowsową wersją gry to natywna wersja linuksowa nie uruchomi się jeśli wszystkie nazwy plików gry nie będą napisane małymi literami. Jak będe miał czas to napiszę skrypt który to zrobi automatycznie.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: wupra »

Chyba lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie instalatora do zainstalowanej gry.
Wystarczy zainstalować grę przez wine następnie w katalogu z grą '~/.wine/drive_c/Program Files/JA2' zmienić nazwę z 'Data' na 'data'. I rozpakować w katalogu z grą instalator.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany to przygotuje taki instalator w wolnej chwili.
anthrax
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 201
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: anthrax »

Jeszcze jedno... aby gra się odpaliła wszystkie pliki i katalogi w katalogu gry muszą mieć nazwy pisane małymi literami. Sama zmiana nazw folderów nie wystarczy.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: wupra »

anthrax pisze:Jeszcze jedno... aby gra się odpaliła wszystkie pliki i katalogi w katalogu gry muszą mieć nazwy pisane małymi literami. Sama zmiana nazw folderów nie wystarczy.
Masz rację.
Jednak w przypadku instalatora który za jakiś czas udostępnię nie będzie trzeba zmieniać nazwy plików, zrobi to instalator.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: Jusko »

No dobra, mam grę Jagged Alliance 2,5: Unfinished Business (kupiłem w 2002 roku razem z CD-Action) :-) Czy to o czym rozmawiacie obsługuje również tę wersję gry?

EDIT:
I jeszcze dodatkowo. Czy wie ktoś może, czy dziś tworzy się porty takimi samymi metodami jak kiedyś, że mija parę lat i ruszenie portu to cud, czy producenci jednak wyciągnęli z tego jakieś wnioski?
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
anthrax
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 201
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: anthrax »

Jusko: Większość problemów z odpalaniem starych gier polega na tym że porty na chwile na która powstały były oparte na ówczesnych wersjach bibliotek. Przez szereg lat biblioteki uległy zmianie i w chwili obecnej większość nie jest kombatybilna wstecz. Ponadto dawniej korzystało się z dźwięku poprzez oss, esd itp a w chwili obecnej dominuje alsa. Są jednak sztuczki, które pozwalają uruchomić stare gry.

Jeśli chodzi o Unfinished Business to nie mam bladego pojęcia. Musisz spróbować.

wupra: Wszystkie pliki JA2 na płytce z CD-ACTION są wpakowane w 1 plik exe. Ciekawe czy istnieje jakiś program do wypakowywania tych danych pod linuksem. Dla Windows były takie programy, bo kilka lat temu z tego korzystałem. Wydawcy gier strasznie utrudniają życie pakując dane do plików exe czy bin (tak jak w polskiej Unreal Antologii).
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: wupra »

Niestety działa tylko JA2.

Obecnie do portowania używa się SDL, OpenAL, OpenGL. 11 lat temu nie było tych bibliotek więc portowanie wyglądało inaczej np. Theocracy, Hopkins FBI.
Wszystko zależy od tego czy dana gra ma nadal wsparcie techniczne. Bez wsparcia technicznego nawet najlepiej napisana gra za kilka naście lat może się nie uruchomić i nie ma znaczenia czy będzie to wersja na Linuksa, MacOS czy Windows.
Awatar użytkownika
Jaahquubel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 28 gru 2006, 13:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jagged Alliance 2 Straciatella Linux

Post autor: Jaahquubel »

wupra pisze:Niestety działa tylko JA2.
A może jednak tak?

Pierwsza sprawa to mod 1.13. Jeśli da radę go Wine'm zapodać na JA Straciatella, to jesteśmy uratowani. Mod ten m. in. pozwala zmienić rozdzielczość JA2.
Na oficjalnym polskim forum JA zapytałem o to czy można zmienić rozdzielczość w JA2,5.
Otóż można.
Rozwiązanie na Legion Zone (Wine będzie potrzbny).

Druga sprawa to fakt, że mod 1.13 sam w sobie ma port na Linuksa. Jeśli uda się go odpalić, to jesteśmy uratowani.
Info na temat na JA-Galaxy.
Wystarczy wtedy zrobić to, co jest na Legion Zone w linku powyżej.

To tylko teoria, w praktyce trzeba to sprawdzić.
Ale nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria. :D

Zainteresowanych Jagged Alliance odsyłam na http://www.jagged-alliance.pl.
Linux user #445067, Ubuntu user #12945
Inny OS = Linux Mint 12 Lisa (mod Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Linuksowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość