net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

m.in. w tym wątku -> viewtopic.php?p=765902#p765902
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
triplex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 28 mar 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: triplex »

Mój sposób na HD? Nie wiem w sumie... Śledzę ten wątek od pierwszego posta i stosuję w/w rady, ulepszenia. Filmik, który sprawdzałem to Nocą[HD] zespołu Oregano, reszty nie chciało mi się sprawdzać bo i na co dzień nie korzystam z tego. W każdym razie po zbuforowaniu, zamknięciu zbędnych programów i puszczeniu full screena przy 720p i odczekaniu kilku sekund film leciał płynnie. Przeglądarka to była chyba chromium albo opera, dokładnie nie powiem, bo nie mam przy sobie netbooka. Instalowałem jakieś sterowniki vdpau, które były podane w linku, w tym wątku kilka stron wcześniej jak rozmawialiśmy o HD, choć kompletnie nie wiem czy to ma się jakoś do poprawy odtwarzania. Filmy zwykłe HD mi zaczęły działać dzięki xbmc. Youtube nie sprawdzałem wtedy.
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: cierzniak »

nie wiem czy to tutaj, ale pare stron temu gadaliśmy o masowym zakupie 1215n bez OSm ext73 to dalej aktualne ?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Tak tutaj ;). Panowie proszę o cierpliwość ... chce się do tego przedsięwzięcia dobrze przygotować. Mam nadzieje, ze będę mógł zaoferować przynajmniej 2, 3 modele w dobrych cenach z maksymalnie zoptymalizowanym systemem. Chce aby Ubuntu na takich maszynach działał tak, jak na mim 1201n i Lenovo s10 - czyli wszystko (klawisze Fn, specjalne, ACPI, etc.) out-of-the-box, aby user dostawał kompletny, szybki, lekki wydajny i responsywny system. Przygotowany do realizacji wszystkich zadań, jakie standardowo spotykane są w biurze i domu (wszystkie sterowniki - wifi, drukarki, skanery, video, kamerki, etc.).

PS. tak przy okazji właśnie zainstalowałem betę Ubuntu 10.10 (64-bit), celem budowy kernela pod takąż architekturę ... zapomniałem, jak to jest, jak Ubuntu działa wolno, nie obsługuje wszystkich elementów systemu (ACPI, klawisze Fn, specjalne), jest mało wydajny i responsywny ... powiem szczerze na obecnym etapie kernel 10.10 jest krokiem w tył w porównaniu do kernela generic z 10.04, pod względem wydajności. Zobaczymy, co uda mi się wycisnąć z architektury 64-bit.

Własnie kończę testy kernela w wersji 9.0, pod atoma (wszystkie pakiety, skrypty, sterowniki, już gotowe). Jeszcze "męczę" wersje K8. Sądzę, że do 2 dni udostępnię wersje atom, a do początku weekendu wersje K8.

Pozdrawiam

EDIT:
Właśnie kończę testy wersji 2.6.35.4-zen2-ext73-f1-9.0-atom-bfs i 2.6.35.4-zen2-ext73-f1-9.0-k8-bfs ... pod K8 na stacjonarce grając w Call of Duty 4 dochodzę z wszystkimi efektami na max do 240 FPS ;) [GF8800 GTS 512 MB + Athlon X2 + 4 GB Ramu - rozdzielczość 1280x1024], średnio w trakcie rozgrywki natomiast jest tak od 30-130 FPS (wine-1.3.0). Jutro najprawdopodobniej wersja atom. W piątek najprawdopodobniej K8.

PS. zmieniłem też nazewnictwo kernela ... standardowo kernel z patchem ZEN nazywa się np. 2.6.35-zen2, a następnie reszta dodawana przez danego developera ... Ja natomiast zmodyfikowałem nazewnictwo i dodałem oznaczenie wersji oryginalnego patcha, dlatego teraz to 2.6.35.4-zen2-.... Mam nadzieje, że Developerzy ZEN się nie pogniewają ;) Takie rozwiązanie pozwala od razu się zorientować z jakim kernelem Vanilla mamy do czynienia oraz od razu pozycjonuje kernel na samej górze w GRUBie.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: k2cl »

...tak sobie czytam kolejne wpisy o przyrostach wydajności... Skoro widzę konkretne liczby - jak na przykład tutaj: viewtopic.php?p=768278#p768278 - czy można spytać, na podstawie jakich benchmarków określana jest wydajność kolejnych kompilacji tych kerneli?
Work less, climb more :D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Witam

Benchmarki od najprostszych i mało wiarygodnych, jak glxgears, po bardziej zaawansowane, jak te zawarte w HardInfo (CPU Blowfish, CPU CryptoHash, CPU Fibonacci, CPU N-Queens, FPU FFT, FPU Raytracing), gry natywne takie jak: Nexuiz, OpenArena, Doom 3, Quake IV, Pray, Enemy Territory: Quake Wars oraz w oparciu o wine: Live for Speed, Call of Duty 2, 4, Modern Warfare 2, FEAR 2, a także incydentalnie innych. Ponadto analiza czasu, jaki potrzebuje system na reakcje dla określonych zdarzeń, wielkość pakietów danych czytanych jednorazowo z dysku, ilość klatek przy zrzucaniu obrazu z kamer, etc. W najbliższym czasie realizował będę pełne testy w oparciu o Phoronix Test Suite. Obecnie incydentalnie wykonuje różne testy.

Pozdrawiam

EDIT:
Małe opóźnienie ... modyfikuje jeszcze skrypty "ładny splash" oraz grub-acpi. Dodaje jeszcze pewne wypisy, które powinny usprawnić działanie ACPI na niektórych maszynach (np. błąd typu Error probing SMB2) oraz powinny dodatkowo poprawić wydajność i responsywność systemu.

Pozdrawiam

EDIT:
############### Kernel 2.6.35.4-zen2-ext73-f1-9.0-atom-bfs - Ubuntu 10.04 oraz 10.10 ###############

UWAGA tylko Ubuntu 10.04 oraz 10.10 [obecnie beta] ... te skrypty, będą błędnie działać na 9.10

Poniżej skrypty instalacyjne - w przypadku, gdy po dwukrotnym kliknięciu na skrypt, nie pojawi się okno wyboru (w tym wykonaj w terminalu), nadajmy mu prawo wykonalności:



Nagłówki, kernel. Dla tych użytkowników, którzy używają otwartych sterowników sieciowych (wifi), zawartych w samym kernelu:

instalator-linux-imege-headres-v.9.0-atom


Nagłówki, kernel oraz sterowniki wifi od Broadcoma. Przykładowo dla Lenovo s10:

instalator-linux-imege-headres-broadcom-v.9.0-atom


Nagłówki, kernel oraz sterowniki wifi od Realteka, dla układu rtl8192se. Przykładowo dla Asusa 1201n:

instalator-linux-imege-headres-realtek-v.9.0-atom


Nagłówki, kernel oraz środowisko ndiswrapper dla sterowników wifi przeznaczonych dla Windows. Wielu użytkowników MSI Wind korzysta z tego rozwiązania:

instalator-linux-imege-headres-ndiswrapper-v.9.0-atom

!!!!! UWAGA !!!!!
Do poniższych skryptów grub-acpi oraz splash-nvidia-ati dodałem wpisy poprawiające działanie ACPI (m.in. powinny działać odczyty z czujników, których do tej pory system nie widział) oraz mające na celu zarezerwowanie większej ilości pamięci na sterowniki, co powinno i z moich obserwacji wynika, że tak się dzieje - poprawić wydajność i resposnywność systemu.

GRUB - wymuszanie ACPI:

grub-acpi - NOWY !

Powyższy skrypt zastępuje oryginalny plik grub, na zmodyfikowany przeze mnie. Wprowadza on zmiany, polegające na dodaniu wpisów wymuszających włączenie obsługi ACPI. Oryginalny plik zostaje zapisay do /var/backups/, jako grub-oryginał. Skrypt ten szczególnie polecam wszystkim użytkownikom maszyn z rodziny eeepc. Jednakże, jeśli nie działają wam skróty klawiszowe, wentylator na procesorze "szaleje", zalecam wykonanie skryptu, także na innych maszynach.



Skrypt zapewniający ładny wygląd Splasha - Plumouth

Poniższe skrypty przeznaczone są dla korzystających ze sterowników Nvidia i Ati (właśnościowych = zamkniętych) - TYLKO i WYŁĄCZNIE - nie stosować na chipach GMA Intela. Jak wiemy w przypadku korzystania ze sterownika np. Nvidii dla układów GeForce oraz ION, wygląd splasha jest tragiczny. Skrypty poniższe pozwalają na obejście problemów. Instalacja jest możliwa tylko wtedy, gdy mamy dostęp do sieci ! Konieczność ściągnięcia jednego pakietu. Działa zarówno w Ubuntu 9.10, jak i 10.04.

Poniżej dwie wersje - jedna zawierająca wpisy wymuszające określone nastawy ACPI (o czym mowa powyżej), jak już wspominałem przede wszystkim dla maszyn eeepc oraz skrypt, który nie wprowadza tego rodzaju zmian. Skrypty kopiują oryginalne pliki grub i modules do katalogu /var/backups/, jako grub-oryginał oraz modules-oryginał. Paczkę rozpakowujemy i klikamy na skrypt - wykonaj w terminalu.

splash-nvidia-ati - NOWY!

splash-nvidia-ati-bez-acpi



Deinstalator apparmor

Poniżej skrypt usuwający usługę oraz pakiety i pliki konfiguracyjne apparmor. Jak wiadomo, nie wdrażam tego rozwiązania w swoich kenelach - zbyt wolne (obciąża system, co przy netbookach jest już niebagatelnym ograniczeniem) - moim zdaniem nie daje w zamian mocnej ochrony. Dlatego jeśli używacie mojego kernela zalecam jego odinstalowanie - najlepiej skryptem, szybko i sprawnie:

apparmor-remove

Xorg.conf dla Nvidii oraz Intela
Prawdopodobnie jutro dodam w tym miejscu skrypty instalujące xorg.conf dla chipów graficznych Intela (bez GMA500) oraz Nvidi - poprawa wydajności, a w przypadku Nvidii także lepsze zarządzanie zasilaniem.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

Witam. Zainstalowałem z powyższego posta kernel dla asusa 1201n, nowego grub-acpi i splasha i po uruchomieniu wysypuje się sterownik nvidi. Odpala się system ale w niskiej rozdzielczości, nie można wejść w ustawienie sterownika nvidi. Po odpaleniu kernela w wersji 8.0 problem znika i system działa normalnie. Na wszelki wypadek zainstalowałem ponownie poprzednią wersje grub-acpi i splasha. I chyba zostane przy kernelu w wersji 8 w takim razie.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

A nie przeinstalowywałeś sterownika ? Przecież to podstawowe działanie po instalacji nowego kernela !

Pozdrawiam

Ps. Ponadto jednak zalecam zainstalowanie kernela 9.0 wyższa wydajność i responsywność.
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

Nie przeinstalowałem bo poprzednio (przejście z 7.5 na 8.0) tez tego nie robiłem (o ile dobrze pamiętam) i wszystko było ok. Ale spróbuje raz jeszcze w takim razie za kilka dni jak wróci mój kumpel z urlopu. Wstyd się przyznać ale nie umiem przeinstalować sterownika do karty graficznej... :/
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

Wiem w którym poście jest napisane jak to zrobić (451) ale komenda "sudo service gdm stop" u mnie nie działa...
Mam błąd: fuilure due to unknown user, i muszę resetować kompa bo nic się nie da zrobić...
Kumpel jakoś to obszedł ale ja raczej nie dam rady :D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

tak wystartuj z trybu ratunkowego
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

Dzięki śliczne za podpowiedź. Zainstalowałem od nowa kernel, przeinstalowałem sterowniki nvidi i wszystko działa. Naprawdę stwierdzam ze coraz bardziej lubię ten system. Jeszcze trochę a nawet na stacjonarce pozbędę się windowsa :D
Dzięki Ext73 za całą Twoją pracę którą wkładasz w przygotowanie tych paczek :D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Cieszę się, że pomogłem.

a tak z innej beczki właśnie przygotowuje się do budowy 64-bitowego kernela pod Ubuntu 10.10 ... analizowałem konfiguracje kernela 2.6.35.4 (według oznaczeń Canonical to 2.6.35.21-generic) i szczęka mi opadła ... kernel skonfigurowany, jak by pomieszanie ustawień dla stacji roboczej i serwera ... hmm i jak widać w trakcie pracy nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Wydajność jest na przyzwoitym poziomie, ale cierpi na tym responsywność systemu.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: cierzniak »

A ja zainstalowałem na Samsungu NC10 ten 9.0 atom i nie zauważyłem zmiany wydajności czy responsywności.. W sumie nie wiem dlaczego.
Tak samo z powrotem nie działa zarządzanie podświetleniem..

PS jak będziesz miał 10 minut czasu to pomyśl o tych netbookach.. na x-kom.pl jest ta lepsza wersja bez W7 za 1,7tys PLN
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Kolego cierzniak, jaką masz maszynę ?
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: cierzniak »

cierzniak pisze:A ja zainstalowałem na Samsungu NC10 ...
Samsung NP-NC10-KA04PL dokładnie, ale podmodel chyba nie zmienia nic ?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Z tym Samsungiem "same problemy" ;)
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: sir_herrbatka »

da się jakoś uruchomić wifi rt3090sta z tymi kernelami? mam eee 1015p i o ile pod zwykłym kernelem miałem paczkę o tyle, zdaje się że twoje jądro jest już zbyt nowe i moduł nie chce działać.

Może jakiś starszy kernel?
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
Awatar użytkownika
arkadiusz100
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2005, 21:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: arkadiusz100 »

Wifi rt3090 uruchomisz na nowym kernelu z ndiswrapperem i sterami z windowsa. U mnie to rozwiązanie działa bezproblemowo.
Asus EEE 1001ha

Kubuntu 12.04 + Kernel 3.2.16-ext73-f1-18.4-atom-ags-cfs
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Mogę zbudować moduł ... myślałem, że nie odbiorców na tego rodzaju steriwnik.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości